U poslednje vreme, prosto smo preplavljeni hibridima, priključnim hibridima i čisto električnim modelima, koje redovno testiramo. Međutim, kako se stalo sa subvencijama i povlasticama u Evropi, tako je i prodaja, posebno baterijski pogonjenih modela, vidno opala.
Samim tim, ponovo su se u fokusu našli „regularni“ automobili, a dva takva modela, gde je svaki reper u svom segmentu, prošli su nedavno kroz naše testiranje. Reč je o Volkswagen Golfu Mk8 1.5 TSI i Nissan Qashqaiju s 1,3-litarskim turbomotorom.
Vidno je da su takozvani porodični automobili kudikamo dominantniji u odnosu na nekadašnje, kako po pitanju prostranosti, bezbednosti i efikasnosti, tako i na planu performansi.
Volkswagen Golf je epitom za C kategoriju automobila, koju često nazivamo „Golf klasa“, dok je Nissan Qashqai rodonačelnik C segmenta krosovera. Ova dva modela se možda češće nego bilo koji drugi, nameću kao optimalno rešenje za „porodični prevoz“.
Doduše, VW je morao s poslednjom generacijom Golfa da se izbori s problemima vezanim za digitalizaciju, odnosno softver, jer to je nešto što nije bilo svojstveno modelima ranijih generacija. Ipak, moramo biti svesni da se vremena menjaju, a Golf je u međuvremenu napunio 50 godina. S druge strane, ono što je dobro je što u Volkswagenu osluškuju šta kupci imaju da kažu, tako da u skladu s tim ispravljaju stvari, uz tradicionalni, evolutivni pristup kada je reč o unapređivanju dizajna. Restilizovani model koji smo imali na testu je neznatno izmenjen u odnosu na onaj pre njega, dok su slajderi za kontrolu klima uređaja sada osvetljeni. Na volan su se vratili fizički dugmići, a u igri je novi MIB4 info-zabavni sistem, koji je miljama iznad ranijeg rešenja.
Nažalost, vreme hečbeka ističe a vreme SUV/krosovera je na vrhuncu, jer nude viši klirens, više prostora i zgodniji su da “potrpate” u njih porodicu i prtljag i uputite se na godišnji odmor. Naravno, svi oni kojima je dobra vožnja u srcu, ipak će (možda i uz protivljenje lepše polovine) ipak odabrati hečbek model. Qashqai je na ovom planu prvenac u ovoj kategoriji vozila, stupivši na scenu 2006., a od tada do danas, japanska marka je prodala preko četiri miliona primeraka ovog modela.
Na sceni je treća generacija popularnog krosovera, koji je takođe prošao kroz restilizaciju i to prilično uspešno. Takođe je dobio revidiran info-zabavni sistem, dok mu je za razliku od Golfa, spoljašnjost izmenjena do te mere da izgleda kao potpuno novi model.
Qashqai u blago hibridnom izdanju i manuelnim menjačem nameće se kao najpovoljnija kupovina, mada je Tekna nivo opreme više nego primamljiv, ali u isto vreme donekle podiže cenu. Takođe treba napomenuti da je su u igri CVT menjač i pogon na sve točkove, između ostalog.
Golf takođe uživa u prednostima blago hibridnog sistema, pa otuda oznaka „eTSI“. Njegov 1,5-litarski turbobenzinac isporučuje 150 ks, dok Nissanov pulen raspolaže sa 158 konja. Sprint do stotke nemačkog modela iznosi 8,5 sekundi, dok Qashqai istu radnju obavlja za 9,2 sekunde. Maksimalna brzina nemačkog modela iznosi 224 km/h a japanskog 199 km/h. Menjač u slučaju Golfa je sedmostepeni DSG a Qashqaija Xtronic CVT. Kada je o prosečnoj potrošnji reč, nominalna iznosi 5, odnosno 6,3 litra na pređenih 100 kilometara, ali kada je o realnoj reč, treba dodati bar po litar.
Kao što je bilo i za očekivati, Nissan je bolji za vožnju po lošijim putevima, dok Golf dominira na ravnom asfaltu. Pored toga što bolje „upija“ neravnine i rupe, Qashqai u ovom slučaju raspolaže i pogonom na sve točkove, što dobro dođe ako volite da siđete s druma i napravite izlet u prirodu. Mada poseduje izraženiji klirens, Nissanov pulen pruža izvesnu dozu zabave u vožnji, kočnice su mu dobro izbalansirane, a ogibljenje optimalno kalibrisano, naginjući nešto ka krućoj strani, što će se svideti mnogim vozačima, jer nema izraženijeg naginjanja karoserije čak i pri dinamičnijoj vožnji.
Golf je oduvek bio među vodećim modelima iz C segmenta po pitanju kvaliteta vožnje, a tako je i sada. Kod nemačkog modela su svi parametri natprosečni, i to je jedan od razloga zašto se oko njega razvio kult. Pored toga, naš test primerak je bio opremljen DCC dinamičkom kontrolom šasije s adaptivnim oslanjanjem, koja je za svaku preporuku, s tim što ipak moramo biti svesni da nešto podiže krajnju cenu.
Kao što smo sugerisali na početku članka, Golfova „multimedija“ je daleko ispred onoga što mo mogli da vidimo pre restilizacije. Sve funkcioniše brže, preciznije, odzivnije i bolje, a dijagonala ekrana od čak 12,9 inča, pruža sjajan doživljaj i korisničko iskustvo. Doduše, ima prostora da se neke stvari poprave, ali nije li takav slučaj sa svim ostalim proizvođačima automobila?
S druge strane, u Nissanu su pravi majstori da sve podrede vozaču i putnicima, kako što se konfiguracije enterijera tiče, tako i info-zabavnog sistema, koji dolazi s Google podrškom, što znači da standardno poseduje Google mape i asistenciju, što više nego dobro dođe. Grafika je nešto bolja kod Golfa, ali za razliku od Nissanovog pulena, nemački zahteva više posvećivanja pažnje prisutnoj tehnologiji, da bi se sve podesilo i „namestilo“ onako kako to odgovara vozaču. Međutim, jednom kada naučite kako sve funkcioniše, baratanje postaje prava pesma.
U oba automobila se sedi sjajno, komfor je na visokom nivou, s tim što Nissan raspolaže s više unutrašnjeg prostora i za 124 litra većim prtljažnikom – 504 naspram 380. Golf je nešto „zgodniji“ za urbanu eksploataciju i parkiranje, budući da je gotovo 200 milimetara kraći.
Dakle, ova dva modela se definitivno nameću kao jedni od favorita među potencijalnim kupcima, kada je reč o konvencionalno pogonjenim automobilima, bez obzira što je nominalno reč o „blagim hibridima“. Golf je svoje tradicionalne vrline, zbog kojih je decenijama bio najprodavaniji automobil u Evropi, doveo do perfekcije, dok se Qashqai nameće kao „Katica za sve“, univerzalac koji može da izvrši bezbroj zadataka koji se pred njega stave.
Ono što vas verovatno interesuje na kraju su cene ova naša dva test automobila. Stvari stoje ovako – Volkswagen Golf 1.5 eTSI u Style paketu opreme, s karakterističnim „50“ oznakama u čast zlatnog jubileja, košta 35.439 evra (s PDV-om), dok za Nissan Qashqai (Tecna) 1.3 CVT AWD treba izdvojiti 35.166 evra (uz akcijsku CROSS ponudu – 34.290 evra, kada se ostvaruje poseban benefit od 8 (5+3) godina garancije).
Bez dileme, oba modela, i Golf i Qashqai u navedenim izdanjima, nude zaista mnogo i raspolažu sopstvenim adutima. Volkswagen će kao polovnjak zadržati cenu daleko višu od proseka, dok Qashqai nudi odličan odnos uloženog i dobijenog. U zavisnosti od potreba i ličnih afiniteta, bilo za koji model se odlučite, u pitanju je pun pogodak.
Pavle Barta