Naredne, 2013. godine u celom svetu održaće se 14 sajmova automobila, a jedan od njih biće i beogradski Međunarodni salon automobila (OICA), 51. po redu. U istom terminu – od 22. do 31. marta, na Beogradskom sajmu će se održati i sedmi Međunarodni salon motocikala, bicikala i prateće opreme „MOTOPASSION“.
Neuobičajeni termin i povod za konferenciju za novinare na kojoj su najavljene ove manifestacije objasnio je Zoran Lupšić, šef projekta Salona automobila:
– Sajam automobila organizujemo punim kapacitetima, po uobičajenoj koncepciji, uz učešće proizvođača i uvoznika motornih vozila, kao i predstavnika pratećih industrija. U prethodnom periodu bilo je mnogo nedoumica i senzacionalističkih priča o navodnom neodržavanju ove manifestacije, ali sada je jasno da one nisu tačne. Istina je da u ovoj oblasti postoje veliki problemi, koje smo uspeli da prevaziđemo zajedno sa našim partnerima – Srpskom asocijacijom uvoznika vozila i delova, Udruženjem proizvođača drumskih vozila Srbije i novim generalnim sponzorom – Kompanijom DDOR iz Novog Sada. Očekujemo i uobičajeni broj posetilaca, oko 130 hiljada, koji će moći da vide najnovije modele automobila prikazane u Parizu, kao i novitete koji će stići direktno sa Sajma automobila u Ženevi, koji se održava smo nekoliko dana ranije.
O teškom stanju u automobilskoj industriji i traženju pomoći i podrške od države, govorio je Miroslav Matović, predsednik UO Udruženja proizvođača drumskih vozila Srbije:
– Broj novih i polovnih vozila prvi put registrovanih u Srbiji u 2011. godini bio je 32,7 odsto manji u odnosu na 2010. godinu. Situacija je bila još lošija kod teretnih vozila, kojih je bilo manje čak 40,7 odsto. Svesni smo da će sledeća godina takođe biti teška, tako da smo od svih državnih organa i institucija zatražili pomoć, moglo bi se reći moralnu. Veoma nam je značajna promocija i podsećanje na značaj automobilske i ostalih pratećih industrija za privredu zemlje, a tu pomoć smo tražili od predsednika, premijera, nekoliko ministarstava i privrednih komora. U ovim teškim uslovima poslovanja od novinara očekujemo pomoć u medijskoj kampanji.
O naporima da se Sajam automobila održi govorio je Miloš Petrović, predsednik Srpske asocijacije uvoznika vozila i delova:
– Direktno ili preko distributera u Srbiji okupljamo više od 30 svetskih brendova, ali prošle godine nije bilo ekonomski opravdano preduzimati bilo kakve aktivnosti, pa ni organizovati Sajam automobila. Sa Beogradskim sajmom imamo odlične partnerske odnose i nije nam bilo u interesu da ostanemo bez licence za održavanje ove manifestacije, a o značaju ovog tržišta govori i podatak da Beograđani samo par dana posle ženevske publike vide sve nove modele. Netačno je i da smo imali problem sa Sajmom oko cene prostora, jer samo petina ukupne sume potrebne za sajamski nastup predstavlja sajamske izlagačke troškove.
Napominjući da su kupci automobila na Sajmu navikli na senzacionalne popuste i odlične uslove, a da takva prodaja više nije moguća, Miloš Petrović je rekao da predstavnici automobilskog sektora traže i nude rešenja i u ovakvim uslovima. Uz zaključak da je neuporedivo veći broj uvezenih polovnih od novih automobila i da prosečan Srbin nema novca za novi auto, Asocijacija je rešenje pronašla u dorađenom „sistemu staro za novo“.
– Za privredu je, svakako, veoma važno da se na ulicama nađe što veći broj automobila, rekao je Petrović. – Lanac izgleda otprilike ovako – prodaja, registracija, takse, osiguranje, banke i lizing kompanije, gorivo, putarine, servisi. Ekonomska situacija je teška, ali važno je da se nešto pokrene i moramo da verujemo da će biti bolje.
Novi generalni sponzor Sajma automobila je DDOR Novi Sad. Trogodišnje strateško partnerstvo sa Beogradskim sajmom najavila je Snežana Rožnov, direktorka marketinga, a prave informacije i odlične uslove osiguranja obećao je Siniša Pratljačić, direktor beogradske filijale DDOR-a.
PR Beogradski sajam