Nakon benzinskih i dizel hibrida, Stellantis želi da pokaže da etanol takođe može da poboljša efikasnost.
Hibridi imaju dugu istoriju koja seže do 1901. godine s Loehner-Porsche „Mixte“, koji je razvio Ferdinand Porše.
Međutim, tek devedesetih godina je ova tehnologija postala popularna, podstaknuta lansiranjem Toyote Prius 1997. Većina hibrida koristi benzinske motore, ali neki Mercedesi u tu svrhu upotrebljavaju dizelaše. Peugeot je bio prvi proizvođač koji je 2012. lansirao masovno proizvođeni dizel hibrid. Sada je red došao na Fiat, koji u Brazilu planira da lansira hibrid na etanol.
Stellantis to naziva „bio-hibridnom“ tehnologijom, koja se vrti oko 1,0-litarskog turbomotora. Ova trocilindarska jedinica radi na benzin i etanol, u kombinaciji s elektromotorom. Motor s unutrašnjim sagorevanjem samostalno isporučuje 130 ks, što možda ne zvuči mnogo, ali je dovoljno, kako kažu u Fiatu, da Fastback i Pulse budu najmoćniji u svom segmentu. Ova dva SUV-a s T200 hibridnim pogonom raspolažu maksimalnim obrtnim momentom od 200 Nm
Fiat Pulse Impetus Hibrid
Izlazna snaga se kanališe na prednju osovinu preko CVT transmisije koja simulira sedam stepena prenosa. Fiat je u Fastback i Pulse implementirao akumulator od 68 Ah u motornom prostoru i litijum-jonsku bateriju od 11 Ah ispod vozačevog sedišta. Obe jedinice podržavaju elektromotor od četiri konjske snage, koji zamenjuje uobičajene komponente alternatora i startera.
Postoji čak i regenerativni režim, koji može da uhvati 25 odsto energije koja bi inače bila izgubljena tokom usporavanja. Sakupljena energija se zatim za punjenje obe baterije. Fiat tvrdi da je na ovaj način potrošnja goriva smanjena za 11,5 odsto u slučaju Fastbacka, odnosno 10,7 odsto kada je reč o Pulseu, u poređenju s neelektrifikovanom verzijom motora kompatibilnog s etanolom.
Etanol je veoma popularno gorivo u Brazilu, iz prostog razloga što je ova zemlja njegov drugi najveći proizvođač u svetu. Ova južnoamerička zemlja jedan je od najvećih proizvođača šećerne trske koja se koristi za proizvodnju etanola. Tu je Fiat lansirao mali 147 hečbek kompatibilan s E100 još davne 1979. Prošle godine, neverovatnih 83 odsto automobila prodatih u Brazilu imali su pogon na ovo fleksibilno gorivo.
Dok dotična dva modela poseduju blagu hibridnu postavku, Stellantis planira i pune hibride (s automatskim menjačem s dvostrukom spojnicom) i „plug-in“ hibride s motorima SUS koji mogu da rade na etanol. Rivali iz General Motorsa i Honde, takođe su nedavno obelodanili planove vezane za lansiranje hibridnih vozila u Brazilu, koja mogu da koriste etanol.