Na CES-u 2025., predsednik Toyote Akio Tojoda, rekao je da je istinski uzbuđen zbog potencijalnog spajanja Honde i Nissana.
Kako se automobilska industrija priprema za neizvesnu budućnost, konsolidacija velikih igrača koji su nekada bili ljuti konkurenti je skoro neizbežna.
Ipak, pre nego što je Nissan, koji je u ozbiljnim problemima, potražio partnera s kojim bi se spojio, njegov tradicionalno najveći konkurent, Toyota, nikada nije slovila kao kandidat.
Govoreći na manifestaciji u Las Vegasu, predsednik Toyote se osvrnuo na aktuelnu konsolidaciju, s kojom se suočavaju dva japanska automobilska giganta, Honda i Nissan. Međutim, on je potvrdio da njegova kompanija nije bila uključena u takve razgovore.
„Nissan se nije obratio Toyoti u vezi s bilo kakvim spajanjem“, rekao je Tojoda. „Ipak, čak i da su to uzeli u obzir, to bi definitivno predstavljalo kršenje antimonopolskih zakona. Možda su to u nekom momentu razmotrili, ali odluka je na kraju bila negativna.“
Tojoda je nagovestio da su japanska vlada, pa čak i druge vlade u zemljama gde ove globalne kompanije posluju, možda odbijale uniju između dva direktna konkurenta, koji su dugo bili slični po veličini i obimu. Umesto toga, Nissan i Honda treba da započnu pregovore o spajanju ove godine, sa zajedničkim ciljem da se ujedine do kraja leta 2026.
Tojoda je došao na CES s ciljem da promoviše Woven City, predstojeći startap inkubator ovog proizvođača automobila, koji se nalazi u podnožju Fudži u Japanu. Međutim, predsednik, koji je više od decenije služio kao izvršni direktor kompanije koju je osnovao njegov deda, takođe je učestvovao u talasu konsolidacije, s kojim se suočava japanska automobilska industrija, usred proboja ka električnim i softverski definisanim vozilima, dok kineski automobilski sektor juriša napred.
„Da sam znao šta će se dogoditi gledajući iz ove pozicije, mislim da bih se veoma obogatio kroz neka ulaganja“, našalio se Tojoda. „Ipak, ono što vidimo je nejasna budućnost. Ne znamo šta će se dogoditi. Prilično je zanimljivo, ovo je izazovno doba za menadžment.“
Ono što je indikativno je da se japanski proizvođači automobila nalaze na veoma različitim mestima dok odlaze u 2025.
Toyota ostaje veoma profitabilna, čvrsto držeći svetsku poziciju broj 1 po prodajnom obimu. Međutim, daleko je od toga da je imuna na vetrove koji vladaju u industriji, posebno kada je u pitanju uspon kineske automobilske industrije. Iako staje dominantna sila u oblasti hibridnih vozila, vlada opšte mišljenje da je Toyota zakasnila s ulaskom u segment čisto električnih automobila, gubeći tržišni udeo u nekada izuzetno profitabilnoj Kini. Toyota se takođe trudi da uhvati priključak na softverskom frontu, jer sve više igrača nastoji da oponaša Teslu, Rivian i kineske proizvođače zbog njihove sposobnosti da vremenom ažuriraju novim tehnološkim karakteristikama i naplate vozačima tu privilegiju.
U međuvremenu, Honda takođe zarađuje novac i uživa u dobrim prodajnim rezultatima, ali čini se da uviđa da treba da ubrza dešavanja na planu visokotehnoloških električnih vozila. Otuda niz najava o novim elektromobilima i predstojećim tehnologijama na CES-u. S druge strane, Nissan, koji je dugo bio japanski broj 2, već godinama doživljava pad u prodaji i profitu. Rukovodioci ove kompanije su prošle godine upozorili da joj verovatno preostaje 12 do 14 meseci da preživi bez neke vrste spasa. Očekuje se da će taj spas biti Honda u okviru planirane unije, koja će stvoriti trećeg najvećeg svetskog proizvođača automobila po prodajnom obimu. Mitsubishi je takođe u pregovorima, tako da je vrlo verovatno da će se i on u nekom trenutku pridružiti.
U međuvremenu, čini se da Toyota uspostavlja bliže veze s nekoliko manjih kompanija, s kojima već ima različita partnerstva: Subaru, Mazda i Suzuki. Tojoda je upozorio da igra nije u tome da se bori s nekim drugim igračima za procente u okviru istog tržišta kao što je to nekada bio slučaj. Sada se manje radi o promena na planu prirasta a više o potpunoj transformaciji.
„Za Toyotu, ono što mogu da kažem je da kada razmišljamo o automobilskoj industriji, verovatno je da podrazumevamo da smo u prošlosti bili konkurenti s brojnim kompanijama u smislu povećanja obima“, rekao je on. „Ipak, verovatno se ta konkurencija, priroda takmičenja, menja. To je sada više takmičenje u tome kako kompanije mogu same da promene vozila, da promene automobile.“
Što se tiče spajanja između Nissana i Honde, Tojoda je rekao da se zapravo raduje onome što će iz toga proizaći, i načinu na koji će da se takmiči s njima.
„Za mene je to prilično uzudljivo, jer se radujem što ću svedočiti kako će međusobono sarađivati i kako će razviti konkurentnije proizvode“, rekao je Tojoda. „Ako te vrste uzbudljivih proizvoda, konkurentnih proizvoda, izađu iz ovog spajanja, mislim da je to dobra stvar za konkurenciju, ne samo u Japanu već i za ceo svet.“