Sigurno je da komercijalni uspeh Fiata Grande Panda prija svima.
Međutim, dva meseca od početka isporuka, koje su za samo nekoliko nedelja zabeležila brojku od 15.000 jedinica, srpski pogon u Kragujevcu ima teškoća da drži korak.
Kao rezultat toga, Stellantis je počeo da šalje italijanske radnike da pojačaju radnu snagu u Srbiji.
Velika potražnja, ali proizvodnja zaostaje
Proizvodni pogon u Kragujevcu, kojim zajedno upravljaju Stellantis i država Srbija, trebalo je da obezbedi postepeno povećanje proizvodnje Grande Pande, kako u električnoj, tako i hibridnoj verziji. Međutim, stopa proizvodnje još uvek je daleko od dostizanja najavljenih ciljeva. Naime, proizvodnja trenutno varira između 80 i 100 vozila dnevno, dok grupacija teži seriji od 500 jedinica dnevno.
Osim logističkih kašnjenja i nedostataka komponenti, posebno eDCT menjača koji se koriste za hibride, pravi problem zapravo leži u ljudskim resursima: potrebno je više od 1.000 radnika da bi fabrika radila punim kapacitetom. Uprkos intenzivnim kampanjama zapošljavanja u Srbiji, lokalna radna snaga nije dovoljna. Stoga je Stellantis odlučio da preduzme izvesne korake.
Italijanski radnici poslati u Srbiju
Stellantis je prvobitno predložio zaposlenim u fabrici Maseratija u Modeni, koja je delimično zatvorena, da privremeno rade u Srbiji. Međutim, s ovom ponudom neki od zaposlenih nisu bili najsrećniji. Luiđi Kozolino, zaposlen u italijanskoj kompaniji 35 godina, smatra da je odluka „uvredljiva“, doneta bez konsultacija sa sindikatom.
Ipak, vremena se menjaju, a Stellantis je sada svoj predlog proširio na druge lokacije u Italiji, uključujući Melfi, gde je proizvodnja takođe u tranziciji. S obzirom na to da će u prvom tromesečju 2025. proizvodni obim u ovoj fabrici pasti za 64 odsto, Melfi ima dovoljno radne snage. Neki zaposleni su shodno tome pristali da odu u Kragujevac, sudeći po informacijama s internet stranice Milano Finanza.
Predloženi uslovi su sledeći: dobrovoljni premeštaj na šest meseci, povratak u Italiju moguć svakih 45 dana, obezbeđen smeštaj i ishrana i dnevnica od 100 evra. Obaveštenja o rasporedu već su poslata.
Fiatu „gori“
Suvišno je reći da je sve ovo od velike strateške važnosti za Fiat. Grande Panda je kreirana da ponovo lansira italijanski brend na evropsko tržište. Međutim, bez brzog povećanja proizvodnog obima, rokovi isporuka mogu postati opasno dugi. Krajem februara je procenjeno šest meseci čekanja na bilo koju novu porudžbinu. Ako se ništa ne promeni u proizvodnom segmentu, ovaj interval bi mogao postati još duži, uz rizik da splasne početni entuzijazam.
Izvor: Italpassion