Sporazum sklopljen u junu, naišao je na žestoke kritike ekoloških aktivista i opozicionih grupa u Srbiji, koji tvrde da bi iskopavanje litijuma prouzrokovalo nepovratnu štetu po životnu sredinu i u isto vreme donelo malo koristi građanima.
Ovaj model, koji će se proizvoditi u fabrici Stellantisa u Kragujevcu, trebalo bi da postane prvi elektromobil koji će se masovno proizvoditi u Srbiji, s tim što bi proizvodnja trebalo da započne u oktobru ove godine.
Lansiranje Grande Pande usledilo je nakon postignutog sporazuma o litijumu s EU početkom jula, što bi moglo da smanji zavisnost Evrope od Kine i da Srbiju, koja ima bliske veze s Moskvom i Pekingom, približi Briselu.
Međutim, dotični sporazum je naišao na žestoke kritike od strane ekologa i opozicionih grupa u Srbiji, koji tvrde da bi bila naneta ogromna, nepovratna šteta životnoj sredini, uz minimalne koristi za građane.
Prema Geološkom zavodu SAD za 2023., procenjuje se da Srbija ima oko 1,2 miliona tona rezervi litijuma, ključnog minerala za proizvodnju baterija za električne automobile, odnosno ubrzavanje tranzicije ka vozilima s nultom emisijom.
Što se Fiatove Grande Pande tiče, Stellantis je saopštio da su bile potrebne dve godine da se fabrika u Kragujevcu prilagodi proizvodnji električnih vozila.
Kao što je šef koncerna, Karlos Tavares istakao, ono što odlikuje novajliju je osvetljenost, odnosno enterijer napravljen od ekološki podobnih, naprednih materijala.
Nakon silaska s proizvodne trake u Kragujevcu, automobili će biti isporučivani u prodajne salone u Evropi, Bliskom istoku i Africi.
Tavares je takođe rekao da je kompanija spremna da odgovori na izazove kineskih proizvođača električnih vozila, naglasivši da su u Stellantisu spremni na borbu.
Grupacija Stellantis, koja je prošle godine prodala 1,35 miliona vozila širom sveta, nedavno je prijavila da je njen neto profit prepolovljen u prvoj polovini godine, uglavnom zbog slabije prodaje i troškova restruktuiranja.
Nastala 2021. spajanjem FCA i PSA, italo-američko-francuska multinacionalna kompanija prijavila je neto profit od 5,6 milijardi evra u datom periodu, što je pad od 48 odsto u poređenju s 11 milijardi evra u istom periodu prošle godine.
Protesti zbog litijuma
U međuvremenu, hiljade ljudi okupilo se u nekoliko gradova u Srbiji u znak protesta zbog projekta iskopavanja litijuma, koji je vlada nedavno potpisala s Evropskom unijom. Protesti su istovremeno održani u Šapcu, Kraljevu, Aranđelovcu, Ljigu i Barajevu.
Slična okupljanja su se dešavala i u drugim sprskim gradovima proteklih nedelja. Kao što je poznato, najveće rezerve litijuma u Srbiji leže u zapadnoj dolini, koja je bogata plodnom zemljom i vodom.
Multinacionalna kompanija Rio Tinto, pre nekoliko godina je započela projekat istraživanja u toj oblasti, što je izazvalo ogromno protivljenje, koje je rezultiralo obustavljanjem. Međutim, ranije u toku prošlog meseca, ustavni sud Srbije poništio je prethodnu odluku vlade vezanu za otkazivanje rudarskog projekta vrednog 2,21 milijardu evra, koji je pokrenula britansko-australijska kompanija u dolini Jadar, čime je otvoren put za njegovo oživljavanje.
Vučić je rekao da bilo kakvo iskopavanje neće početi pre 2028., kao i da će vlada tražiti čvrste ekološke garancije pre nego što dozvoli eksploataciju.
Izvor: Euronews