Naslednik Lamborghini Huracana ima dva cilindra manje, ali u igru uključuje tri elektromotora, koja čine značajnu podršku 4,0-litarskom twin-turbo V8.
Deceniju nakon dolaska Huracana, italijanski specijalisti za superautomobile iz Santa Agate Bolonjeze, pripremili su naslednika u vidu modela Temerario.
Za razliku od Huracana i Gallarda pre njega, Temerario odbacuje V10 motor i koristi usluge V8 jedinice, koja dolazi u kombinaciji s tri elektromotora. Uz modernizovan hibridni pogonski sklop, Temerario krasi i svež dizajn, s naglaskom na aerodinamiku i svakodnevnu upotrebu. S dolaskom Temeraria, kompletna Lamborghinijeva ponuda je sada hibridizovana.
Hi-Po Hybrid
U srcu Temerarija nalazi se 4.0 twin-turbo V8 u takozvanoj „hot-vee“ postavci, u kojoj su turbopunjači smešteni unutar „V“ forme cilindarskih redova. Samostalno, V8 isporučuje 800 ks između 9.000 i 9.750 o/min, uz 730 Nm maksimalnog obrtnog momenta (između 4.000 i 7.000 o/min). Ovaj rasni osmocilindraš može da se „zavrti“ do čak 10.000 o/min, dok maksimalni pritisak u turbopunjačima iznosi 2,5 bara. Motor poseduje „flat-plane“ kolenasto vratilo i titanijumske klipnjače, u cilju minimizovanja rotirajuće mase, a u Lamborghiniju kažu da mnogi materijali u motoru dolaze iz ekspertize stečene u auto-moto sportu.
V8 je uparen s osmostepenom transmisijom s dvostrukom spojnicom, poprečno postavljenom iza motora. U Lamborghiniju kažu da su uspeli da uštede na masi kreirajući dodatno šuplje vratilo, tako da se isti sinhroni dele za različite putanje obrtnog momenta zupčanika. Pored toga, ovaj menjač je manje mase od sedmostepene jedinice s dvostrukom spojnicom iz Huracana, a i brže obavlja promene stepena prenosa.
Kada se svemu dodaju tri elektromotora, maksimalna izlazna snaga Temeraria penje se na 920 konja. Svaki elektromotor isporučuje 150 ks, s tim što dve aksijalne jedinice hlađene uljem pogone prednju osovinu, što Temerariju obezbeđuje pogon na sve točkove kada je to potrebno.
Lamborghini kaže da je ceo sistem prednje osovine težak samo 73 kilograma, s tim što prednji motori mogu da pokreću Temerario u čisto električnom režimu. Marka iz Santa Agate Bolonjeze tvrdi da njen novi superautomobil ima 50 odsto nižu emisiju ugljen-dioksida u odnosu na Huracan. Treći elektromotor počiva između V8 benzinca i menjača, i zapravo deluje za „popunjavanje turbo rupe“ kako bi ugladio promene stepena prenosa, eliminisao efekte turbo kašnjenja i poboljšao odziv pri ubrzavanju iz stanja mirovanja. Ova elektromotor takođe funkcioniše kao starter i trofazni generator.
Energija za električne jedinice dolazi iz litijum-jonske baterije od 3,8 kWh, a postavljanjem menjača iza motora, Lamborghini je mogao da „stisne“ bateriju u centralni tunel, kreirajući idealan odnos mase po osovinama i najnižu moguću tačku težišta. Baterija se uz pomoć punjača od 7 kW može u potpunosti napuniti za 30 minuta, a može da se dopuni putem regenerativnog kočenja ili direktno iz motora s unutrašnjim sagorevanjem.
Lamborghini tvrdi da Temerario do „stotke“ ubrzava za samo 2,7 sekundi, dok maksimalna brzina iznosi 343 km/h. Prednje postavljeni elektromotori takođe omogućavaju precizno vektorisanje obrtnog momenta, što bi Temerariju trebalo da pruži bolju okretnost u oštrim krivinama, kao i stabilnost u dugačkim zavojima. Sistem vektorisanja obrtnog momenta se uglavnom oslanja na elektromotore, intervenišući uz pomoć kočnica samo kada je to potrebno, za šta Lamborghini kaže da pruža prirodniju voznu dinamiku.
Temerario poseduje garnituru različitih režima vožnje – Città, Strada, Sport, Corsa i Corsa Plus, uz tri različite postavke vezane za upotrebu elektromotora – Recharge, Hybrid i Performance. Lamborghini takođe u igru uključuje Drift režim koji poseduje tri stepena podešavanja, koji vozačima omogućuju da lakše uđu u preupravljanje u cilju bočnog proklizavanja.
Aerodinamički dizajn
Temerario jasno nosi Lamborghinijev DNK, s kultnom „klinastom“ formom i oštrim detaljima, mada je preko 12 centimetara duži od Huracana. Kako to moderan dizajnerski jezik marke nalaže, heksagonalna tema je sveprisutna, a najuočljivija je u slučaju dnevnih svetala. Ona se nalaze u donjoj sekciji odbojnika i inkorporiraju vazdušni tunel, koji uz vazdušne kanale ispod farova, usmerava vazduh na kočnice u cilju rashlađivanja.
Kada je o bočnom profilu reč, veliki usisni otvor se nalazi odmah ispred prednjih točkova u svrhu napajanja twin-turbo mašine vazduhom, uz asistenciju dva kanala koji se nalaze iznad, na ramenoj liniji automobila i iza bočnog prozora.
Heksagonalni oblici su prisutni i pozadi, što uključuje zadnje signalne grupe i centralno postavljeni završetak izduvnih cevi, koji počiva ispod fiksnog zadnjeg spojlera. Široki difuzor sa zadnjom sekcijom karoserije presečenom oko zadnjih pneumatika, pruža Temerariju preteći stav. Vazduh se u difuzor šalje kroz niz peraja koja se nalaze ispod karoserije.
Svakodnevni superautomobil
U enterijeru vozila se nastavlja s motivima prisutnim na spoljašnjosti, s heksagonalnim ventilacionim otvorima i volanom inspirisanim auto-moto sportom. Klasično Lamborghinijevo start/stop dugme ostaje ispod crvenog poklopca, a sistem kontrole brzog starta se aktivira pritiskom na jedno dugme. Kabinski prostor izgleda živahnije nego kod ranijih Lamborghinija, nudeći sedišta s funkcijama ventilacije i grejanja, koja mogu da se podešavaju u 18 smerova. Visokokvalitetni materijali su sveprisutni, uključujući ugljenična vlakna, kožu i antilop. Lamborghini takođe kaže da nova, alumijumska „space-frame“ šasija obezbeđuje više prostora unutar automobila, s više od 2,5 centimetra dodatnog prostora u visini glava i nogu. Prednji prtljažnik ima kapacitet od oko 113 litara.
Dok će se vozač informisati preko 12,3-inčnog klastera instrumentacije, na strani suvozača se nalazi 9,1-inčni ekran na kojem mogu da se očitaju detalji vezani za vožnju i funkcije vozila. Što se info-zabave i navigacije tiče, njima se pristupa putem displeja dijagonale 8,4 inča, koji se nalazi na centralnoj konzoli. Info-zabavni sistem bežičnim putem podržava Apple CarPlay i Android Auto funkcije. Temerario takođe može biti opremljen s tri kamere koje uključuju ugrađenu kameru na armaturnoj tabli i takozvani „snimač sećanja“, koji omogućava vlasnicima da snime do dva minuta vožnje. Kamere takođe omogućavaju Lamborghini Telemetry 2.0 sistem, ugrađena aplikacija koja pruža podatke prilikom vožnje na trkačkim stazama, s preko 150 programiranih ruta.
Kako vam drago
Mada Temerario dolazi s dve nove nijanse, „Blu Marinus“ i „Verde Mercurius“, Lamborghini kaže da će preko 400 boja i specijalnih šema biti u ponudi preko Ad Personam programa personalizacije. Tri različita dizajna naplataka su takođe u ponudi, 20 cola napred i 21 pozadi, obuveni u Bridgestone Potenza Sport ili Potenza Race pneumatike. Trim od ugljeničnih vlakana dolazi kao opcija, kako po pitanju spoljašnjosti, tako i enterijera. Sedišta takođe mogu da se odaberu u različitim bojama, s četiri različita obrasca kada je o šavovima reč.
Lamborghini je takođe kreirao Alleggerita paket, a u pitanju je opcija koja skida suvišnu masu od 25 kilograma. Ova garnitura uključuje prednji spliter od plastike ojačane ugljeničnim vlaknima, bočne pragove i poklopac motora, dok su u kabini paneli vrata i prostor za stopala vozača i suvozača napravljeni od ugljeničnih vlakana.
Različita zadnja stakla i bočni prozori od polikarbonata takođe doprinose „dijeti“. Paket s fokusom na trkačku stazu dolazi s redizajniranim zadnjim spojlerom, u cilju ostvarivanja dodatnog aerodinamičkog pritiska.
Lamborghini još uvek nije objavio cenovnik, niti je precizirao kada će započeti prodaja Temerarija, mada prognoziramo da će to biti početak 2025.
Pavle Barta