BS Produkcija – Portal za strastvene ljubitelje auto-moto sveta

Renaultov Horse gaji nesvakidašnji trend u današnje vreme

Renaultov Horse gaji nesvakidašnji trend u današnje vreme

Kako su ambicije proizvođača automobila u vezi s čisto električnim modelima ublažene, Horse Powertrain je smislio brz i jeftin način za dodavanje benzinskih motora u njih.

Mada prodaja električnih vozila nastavlja da raste, posebno u SAD i Kini, neki proizvođači automobila revidiraju svoje planove. Problem je što je već stotine miliona dolara uloženo u razvoj novih platformi, specifičnih za elektromobile.

Ubacivanje benzinskog pogonskog agregata u EV koji nije dizajniran za to, zahtevalo bi ozbiljne prepravke i mnogo novca, sve u nadi da će se hibridi bolje prodavati od elektromobila.

U međuvremenu pojavilo se zanimljivo rešenje Horse Powertraina, kompanije koja je u zajedničkom vlasništvu Renault grupacije, kineskog Geelyja i petrohemijskog giganta Aramco. Naravno, svi znamo za kompanije koje ugrađuju električne pogonske sklopove u automobile čije su platforme predviđene za motore s unutrašnjim sagorevanjem, ali Horse je prvi koji radi suprotno sa svojim novim Future Hybrid Conceptom.

Predviđen da bude zvanično otkriven na ovogodišnjem Salonu automobila u Šangaju, ovaj sistem „sve u jednom“ sastoji se od motora SUS, elektromotora i menjača. Dizajniran je da zameni prednju električnu pogonsku jedinicu elektromobila i može sagorevati sve vrste goriva, uključujući benzin, etanol, čisti metanol ili moderna sintetička goriva.

Ideja je da se troškovi svedu na najmanju moguću meru. Prema Horseu, EV i hibrid koji koristi ovaj pogon, mogli bi biti sastavljani na istoj proizvodnoj liniji, što značajno smanjuje složenost. Jedinica se montira direktno na podokvir vozila i potrebne su minimalne modifikacije da bi funkcionisala s postojećom električnom arhitekturom. Osim toga, i dalje su vam potrebne stvari kao što su benzinski rezervoar i prostor za izduvni sistem. Ipak, osnova je tu.

Pogonski sklop može da radi kao proširivač autonomije za visokonaponsku bateriju, koja je već u automobilu, dok integrisana transmisija može da radi samostalno, obezbeđujući snagu za prednje točkove, ili zajedno s elektropokretanom zadnjom osovinom, što osigurava pogon na sve točkove. Postavljena u orijentaciji „istok-zapad“, integrisana jedinica za napajanje dolazi sa svim neophodnim elektronskim sistemima neophodnim za funkcionisanje hibridnog pogona, uključujući kontroler, inverter, DC u DC pretvarač i ugrađeni punjač.

Tu je i pojačivač punjenja od 800 V, tako da mašta inženjera može da ode u nedogled na ovom planu. U teoriji, automobili kao što su Hyundai Ioniq 5 i restilizovani Porsche Taycan, mogu biti naknadno opremljeni Horseovim hibridnim sistemom. Malo je verovatno da će se to desiti, ali manji proizvođači automobila s ograničenim resursima, mogli da pozovu Horse da im priskoči u pomoć u transformaciji svojih nadolazećih pristupačnih električnih vozila u hibride.

„Horse Powertrain je fokusiran na rešavanje najvećih problema s kojima se suočavaju proizvođači originalne opreme za automobile“, rekao je Matijas Đanini, šef kompanije. „Više od decenije izgledalo je kao da su električna vozila na baterije jedini put do ugljenične neutralnosti, a proizvođači originalne opreme su svoje planove uskladili s tim. Međutim, sada se pomeramo ka svetu koji je tehnološki neutralan, s različitim tržištima i primenama koje se kreću sopstvenim putem održive mobilnosti.“

„Naš budući hibridni koncept pomaže OEM proizvođačima da reše ovaj problem“, dodao je Đanini. „Kroz našu inovaciju, možemo da isporučimo kompletan hibridni pogonski sistem, koji je neprimetno integrisan u platformu baterijski pogonjenog električnog automobila. Ovaj kompaktni, integralni koncept pogonskog sklopa omogućava proizvođačima da ponude raznovrsnost na planu pogonskih agregata, uz minimalno ometanje procesa proizvodnje i utroška resursa.“

Očekuje se da će hibridni sistem Horse Powetraina početi da se ugrađuje u serijska vozila od 2028.

Related Articles

Leave a Reply