BS Produkcija – Portal za strastvene ljubitelje auto-moto sveta

Najbolji evropski dizel motori

Najbolji evropski dizel motori

Dizel motor, omiljenu pogonsku varijantu na našim prostorima, osmislio je čovek po kojem je i nazvan – Rudolf Dizel.

Amerikanci ih ne vole nešto posebno i koriste ih mahom u druge svrhe, dok Evropljani znaju da cene motore koji troše naftu. Razloga je više, a oni se uglavnom odnose na odličnu pouzdanost i izvanredne performanse kada se svemu doda turbo tehnologija.

Hajde da vidimo koji se najbolje kotiraju:

Mercedes-Benz OM646

Ovaj pogonski agregat je jedan od najčešćih Mercedesovih na Starom kontinentu, što ne treba da čudi, budući da se nalazi ispod hauba motora modela kao što je 220 CDI.

Reč je o 2,1-litarskoj četvorocilindarskoj jedinici koja je na scenu stupila 2002., i naravno, dolazi s turbopunjačima.

Zahvaljujući pre svega svom jednostavnom dizajnu, OM646 je izuzetno pouzdan motor, što je dokazao u dvodecenijskoj službi u taksi vozilima, u kojima često prelazi preko 500.000 kilometara. Eto dokaza da nije sve što je Mercedes lansirao tokom 2000-ih „škart“.

Volvo 2.4D/D5

Ako je neko pored Audija zaslužan za popularizaciju petocilindarskih motora, onda je to Volvo. Pre nego što se švedska marka odlučila za potpunu elektrifikaciju i fantastična vremena sprinta do „stotke“, ono što ju je definisalo je petocilindarski dizel motor.

Ovaj Volvoov dizelaš je lansiran 2001., radne zapremine 2,4 litra. Čitavu deceniju i po je pogonio modele švedske marke i bio je doslovno u svakoj proizvodnoj liniji između 2001. i 2014.

Suvišno je reći da se radi o robusnoj i krajnje pouzdanoj jedinici, koja bez većih problema prelazi pola miliona kilometara. Čak, teško je pronaći neki Volvo s D5 motorom s manje od 400.000 kilometara.

PSA DW10 2.0 HDI

Mada ponekad na nišanu „hejtera“ zbog problema s elektronikom, Francuzi znaju da naprave dobar motor, posebno u okviru dizel ponude. Očit primer za to je DW10 HDI iz PSA grupacije, radne zapremine 2,0 litra.

Našao se u brojnim automobilima s Peugeotovim i Citroenovim bedžom, a njihovi vlasnici, koji su vodili računa o redovnom održavanju i servisiranju, možda su bili i iznenađeni trajnošću ovih motora.

I u ovom slučaju je 500.000 kilometara lako ostvarivo uz pravilnu eksploataciju i „negu“. Ovaj agregat, koji dolazi u različitim nivoima po pitanju snage, vraća višestruko svojim vlasnicima.

Mercedes-Benz OM617

Šta reći sem „legenda“. Trolitarski redni petocilindraš koji se prvi put pojavio krajem sedamdesetih. Bio je dostupan sa ili bez turbopunjača.

OM617 je čuven po svojoj pouzdanosti, i možemo slobodno reći da automobili koji ga poseduju nose epitet „neuništivosti“. Bez obzira na stil vožnje ili vrstu eksploatacije, on jednostavno izdržava sve, tako da ne čudi što su brojni primerci probili „magičnu“ barijeru od milion kilometara.

Takođe, ovo je motor iz kojeg je lako izvući više snage bez bitnijih posledica.

Volkswagen EA189 (2.0 TDI 150)

Kao i popularni 1.9 TDI, VW je krajem 2000-ih lansirao 2,0-litarski TDI sa 140 ks. Dok se verzija s 8V pokazala prilično robusnom, ona sa 16V je imala izvesnih problema. Ipak, Volkswagen je na vreme „ispeglao“ sve za modele na MQB platformi s početka 2010-ih, što je rezultiralo EA189 dizelašem.

Kao i njegov prethodnik, ovaj motor dolazi s turbopunjačem (ponekad i dva), a u većini izdanja isporučuje 150 ks. Na neki način, to je prilično slično s ranijom verzijom od 140 konja, ali je došlo do usavršavanja, koje je za posledicu imalo kreiranje jednog od najboljih modernih motora iz VW grupacije.

Ove jedinice bez većih problema prelaze 350.000 kilometara i ne gube na uglađenosti koja ih je krasila kada su bili novi. Škoda Superb u kombinaciji s ovim motorom, definitivno je jedan od najpopularnijih modela automobila kod nas.

PSA 1.6 BlueHDI/E-HDI

Ovde ne naziv ne treba da buni, jer 1,6-litarski turbodizel iz PSA ne uključuje bilo kakvu vrstu elektrifikacije ili blago hibridne podrške. Mada se našao i u nekim većim vozilima francuskog konglomerata, u osnovi je bio namenjen modelima iz C i B segmenta.

Dolazi u varijantama s 90 i 116 ks, i jedan je od najboljih dizel motora koji dolaze iz „Zemlje galskih petlova“. Uz pravilno održavanje, ovi motori mogu da prevaziđu i najluđe snove svojih vlasnika, kada je o trajnosti reč. Iz tog razloga ne treba da čudi što je jedan od najpopularnijih pogonskih agregata za mala komercijalna vozila grupacije, kako s Citroenovim, tako i Peugeotovim bedžom.

Sitni problemi tiču se curenja ulja i DPF sistema u kasnijim modelima.

Fiat/Alfa Romeo 1.9 JTD

Mada za ove italijanske marke ide priča da proizvode ne baš tako pouzdane automobile, to se ne može reći za ikonu u vidu 1.9 JTD.

Jet Turbo Diesel se našao u brojnim modelima, kao što su Fiat Punto, Stilo, Croma, uz Alfe 147, 156, 159, pa čak i u Breri.

Da bismo pouzdanost ovog motora stavili u perspektivu, najbolje je da poslušamo šta o njemu imaju da kažu taksisti, koji se jednostavno kunu u ovaj motor.

BMW M57

Iako je BMW veoma često predmet šala po pitanju pouzdanosti njegovih motora zbog curenja ulja i jogunastih VANOS sistema, to se definitivno ne odnosi na sve agregate bavarskog proizvođača, jer se za M57 dizelaš može reći da je „superpouzdan“.

Debitovao je krajem devedesetih našavši se u nekoliko BMW-ovih modela tog vremena, od kultne E39 serije 5 do prve generacije X5. Na sceni je bio do 2013., započevši priču sa 148 ks, da bi kasnije verzije imale do 282 konja.

Iako većina stručnjaka ima tendenciju da upozori kupce na probleme vezane za BMW-ove motore, M57 je van tog konteksta. Ako se redovno i pravilno održava, uzvratiće višestruko.

Volkswagen 1.9 TDI

Dolazimo do onoga što verovatno mnogi čekali – 1.9 TDI. Ovaj redni, četvorocilindarski turbodizel je debitovao devedesetih, da bi se našao u gotovo svemu što je proizvodio VW do 2010.

Linija 1.9 TDI razdvaja se u dva pravca: A serija, koja se smatra najpouzdanijom i koristila se od devedesetih do ranih 2000-ih, i B serija, koja se prvi put pojavila sredinom prve decenije 21. veka. Mada je i B serija odlična, ipak je A poželjnija.

Ovo je motor koji trpi sve, i visoke i niske atmosferske temperature, i veliki broj pređenih kilometara, ali i loš kvalitet goriva. Dakle, kao stvoren je za naše prilike. Uz to, može da dobaci i do milion kilometara.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *