BS Produkcija – Portal za strastvene ljubitelje auto-moto sveta

Trampovi carinski nameti velika pretnja američkoj automobilskoj industriji

Trampovi carinski nameti velika pretnja američkoj automobilskoj industriji

Stvar je složenija od prostog uvoza automobila proizvedenih u Kanadi ili Meksiku.

Američki predsednik Donald Tramp obećao je da će uvesti carine od 25 odsto na robu uvezenu u Sjedinjene Države iz Kanade i Meksika.

To se odnosi na sve što prelazi granicu. Svaki put kada neka roba pređe u SAD, suočiće se s nametom. S američkom automobilskom industrijom povezanom u složeni severnoamerički lanac snabdevanja koji u različitim oblicima postoji već 100 godina, nameti će se ubrzano povećati.

Već smo čuli kako generalni direktor Forda, Džim Farli, upozorava na gubitak radnih mesta i finansijske glavobolje ako se zadrže produžene tarife od 25 odsto. Međutim, nedavni izveštaj The Wall Street Journala pomaže da se sve ovo stavi u perspektivu. Uticaj neće biti vršen samo na kompletna gotova vozila kao što su Ford Maverick ili Chevrolet Silverado, od kojih se oba proizvode u Meksiku (Neki tipovi Silverada se takođe proizvode u SAD i Kanadi). Različite komponente i sirovine koje se koriste za njihovu proizvodnju takođe podležu većim troškovima.

Jedan primer predstavlja klip motora. Scenario predstavljen u izveštaju počinje sirovim aluminijumom koji se iz SAD šalje u Kanadu gde se izliva. Grubi odlivci zatim odlaze u Meksiko, gde se prerađuju i obrađuju, a zatim se vraćaju u SAD gde se sklapaju s prstenovima i klipnjačom i ugrađuju u motore. Dotični motori zatim prelaze granicu nazad u Kanadu, gde se instaliraju u vozila, a kada ta vozila siđu s proizvodne trake, vraćaju se u države gde se prodaju.

To je ukupno šest graničnih prelazaka, od kojih bi tri bila podvrgnuta tarifi od 25 odsto. Ako Kanada ili Meksiko odluče da odgovore uzvratnim carinama, to bi nakalemilo još više troškova. Prema The Wall Street Journalu, Meksiko čini izvor 40,4 odsto svih automobilskih delova uvezenih u SAD. Na Kanadu se odnosi 10,3 odsto.

U izveštaju se ne precizira kom vozilu pripada taj hipotetički klip, ali bi moglo da se radi o jednom od najprepoznatljivijih američkih vozila – Chevrolet Silveradu. General Motors proizvodi ovaj kamionet decenijama na više lokacija, uključujući fabrike u Kanadi i Meksiku. Zapravo, The Financial Times navodi da je nešto više od polovine svih Silverada proizvedenih prošle godine (uključujući polutonske, tričetvrttonske i tonske) došlo iz Kanade ili Meksika. Što se tiče kamioneta proizvedenih u SAD, njima je i dalje neophodno dosta delova, a mnogi od njih u jednom ili drugom obliku, dolaze iz inostranstva.

Neke procene kažu da bi produžene tarife s Kanadom i Meksikom mogle da podignu cene vozila za preko 10.000 dolara. Efekat talasa bi takođe mogao da dovede do toga da dobavljači smanje proizvodnju, što bi dovelo do široko rasprostranjenih otpuštanja u celom sektoru proizvodnje automobila, dok kompanije pokušavaju da shvate kako da se nose s dodatnim troškovima. Prenošenje troškova na potrošače bi verovatno ubilo prodaju, a njihovo konzumiranje bi ubilo profit.

Tramp tvrdi da su tarife odgovor na „izuzetnu pretnju koju predstavljaju ilegalni migranti i droga“, navodi WhiteHouse.gov. Takođe postoji pritisak da se više proizvodnje vrati u SAD. Uzimajući u obzir scenario vezan za klip, s više graničnih prelazaka pre nego što se gotov proizvod proda na američkom tržištu, jasni su argumenti u korist jednostavnijeg, lokalizovanijeg procesa. Ipak, nije lako poništiti decenije severnoameričke trgovine bez bilo kakvih posledica. Što je proces brži, to su one teže.

„Nema sumnje da bi tarife na nivou od 25 odsto s Kanadom i Meksikom, ako budu produžene, imale ogroman uticaj na našu industriju, s milijardama dolara izbrisanog industrijskog profita i štetnim uticajima po radna mesta u SAD, kao i na ceo sistem vrednosti u našoj industriji“, rekao je generalni direktor Forda, Džim Farli. „Tarife bi neminovno značile i veće cene za kupce.“

Related Articles

Leave a Reply