Nova specifikacija patenta američke kompanije svedoči da „plavi oval“ smatra da i dalje ima prostora za napredak motora s unutrašnjim sagorevanjem, a iza ovakvog stava stoji sistem s pretkomornim paljenjem.
U principu, motor s unutrašnjim sagorevanjem je jednostavna stvar: gorivo se meša s vazduhom, a zatim dotična mešavina sagoreva u komori za sagorevanje. Vreli gasovi koji se šire guraju klipove ka kućištu kolenastog vratila, dok ono i klipnjača ovu oscilaciju pretvaraju u rotacionu silu.
U praksi je, međutim, ovo složenije. Sve počinje dolivanjem goriva. Od svih stvari, najzapaljiviji delovi benzina imaju tendenciju da ispare mnogo pre nego što ih motor može apsorbovati. Minimalno curenje na klipnim prstenovima, što stručnjaci nazivaju propuštanjem, kao i samo zagrevanje motornog ulja, takođe dovode do nagomilavanja zapaljivih gasova u kućištu kolenastog vratila, koji se moraju odložiti uz pomoć ventilacije, kako bi pritisak bio preusmeren, da ne bi dolazilo do nekontrolisane detonacije. Ova isparenja su se do sada jednostavno dovodila u usisni trakt, a time i koristila za sagorevanje. Prema novoj specifikaciji, Ford je očigledno pronašao način da ga efikasnije koristi u budućnosti.
Pretkomorno paljenje je često prisutno u dizel motorima
Prema američkom patentu iz 27. februara 2024., gasovi treba da se skladište u rezervoaru i, ako je potrebno, ciljano se zapaljuju u pretprostoru, čak i pre nego što uđu u stvarnu komoru za sagorevanje. Ovo ima za cilja da učini sagorevanje stabilnijim i smanji emisiju zagađujućih materija iz motora. Indirektno bi takođe bilo moguće osiromašiti mešavinu i time smanjiti potrošnju.
Ipak, pretkomora u principu nije novina kada je reč o motorima s unutrašnjim sagorevanjem. Do trijumfa agregata s direktnim ubrizgavanjem goriva, bile su rasprostranjene i cenjene u dizel motorima sve do devedesetih godina. Zahvaljujući pretkomorama, poboljšano je ponašanje sagorevanja dizel motora i smanjen je njihov nivo buke. U međuvremenu, princip ovog dizajna se vraća u Formulu 1, ali i u neka druga rešenja: Maseratijev V6 Nettuno agregat ima pretkomoru s dvostrukim sistemom paljenja. BMW je takođe nedavno podneo specifikaciju patenta u tom smislu, a nekoliko drugih proizvođača radi na razvoju benzinskih motora s pretkomorom.
Nije poznato da li će Ford u budućnosti uvesti svoj patent u serijsku proizvodnju. Mada je jasno da mnoge interesne grupe žele da produže život motora s unutrašnjim sagorevanjem, on od 2035. prestaje da bude prisutan u novim automobilima u Evropskoj uniji.