IG Metall sindikat kaže da bi više od 500.000 radnika moglo da preduzme izvesne korake ukoliko se Volkswagen ne angažuje u konstruktivnim razgovorima.
VW grupacija bi mogla da se suoči sa štrajkovima zaposlenih ove jeseni, budući da nemački proizvođač nastoji da ukine decenijama stare sporazume o bezbednosti radnih mesta, kao i da zatvori dve fabrike u Nemačkoj, saopštio je najveći sindikat u ovoj zemlji.
„Bezbednost radnih mesta je deo osnovnog konsenzusa razvijenog zajedno s kompanijom, i to posebno za krizna vremena kao što je ovo“, rekao je 5. septembra Torster Greger, glavni pregovarač iz IG Metalla.
Više od 500.000 zaposlenih bi moglo da uzme učešće u štrajkovima ako se VW ne uključi u konstruktivne razgovore, dodao je on. Sindikat je saopštio da se nijedan štrajk neće desiti pre kraja novembra, uz nadu da će se kroz pregovore pronaći adekvatno rešenje.
Dok se sindikat drži zahteva celokupne industrije koji nalaže povećanje od 7 odsto, šefica IG Metalla, Kristijane Bener, govoreći na istom događaju, rekla je da bi prelazak na četvorodnevnu radnu nedelju predstavljao moguću koncesiju za radnike, što bi bilo uzeto u razmatranje.
Komentari su došli dan nakon što je najveći evropski proizvođač automobila branio svoj plan bez presedana, vezan za zatvaranje fabrika u Nemačkoj, rekavši da slaba prodaja ima za posledicu da su dva proizvodna pogona višak.
Više od 20.000 radnika prisustvovalo je skupu u Volfsburgu 4. septembra, gde su se mnogi izrazili podsmeh prema šefu kompanije Oliveru Blumeu zbog njegovih planova.
Evropa je u centru globalnog usporavanja EV tranzicije, nakon što su brojne zemlje, uključujući Nemačku i Švedsku, redukovale ili ukinule subvencije.
S prodajom automobila koja je i dalje gotovo za petinu slabija u odnosu na nivo pre pandemije, proizvođači kao što su VW, Stellantis i Renault, posluju s fabrikama na nivoima koje analitičari smatraju neprofitabilnim, sudeći po podacima publikacije Just Auto.
VW je prošle godine sklopio oko devet miliona vozila, što je znatno manje od maksimalnog kapaciteta od 14 miliona.
Povećanje prinosa iz poslovanja glavne VW marke postalo je teže zbog viših troškova na planu logistike, energije i radne snage. Marža brenda je pala na 2,3 odsto tokom prvog polugodišta, u odnosu na 3,8 odsto od pre godinu dana.