Japanski giganti se obavezuju da će povećati kapacitete vezane za proizvodnju električnih automobila u drugoj polovini dekade.
Japanska vlada je obezbedila navodnih 326 milijardi jena (2,05 milijardi evra) za Mazdu, Nissan, Subaru i Toyotu, što je subvencija predviđena za povećanje proizvodnje baterija za električna vozila.
Subaru je dobio najveću investiciju od 156,4 milijarde jena (milijardu evra), što će rezultirati izgradnjom fabrike baterija u okviru zajedničkog ulaganja s japanskim elektronskim gigantom Panasonicom.
Ova fabrika će započeti s radom u 2028-2029. fiskalnoj godini, povećavajući godišnji kapacitet do 16 GWh 2030.
Mazda će takođe koristiti Panasonic ćelije, uzimajući između 6,5 i 10 GWh godišnje od 2027.
Kompanije su saopštile da će Mazda preuzeti odgovornost za ćelijskih paketa, koristeći ih u novom elektromobilu baziranom na svojoj prvoj namenskoj EV platformi.
Mazdina subvencija je bila najmanja u okviru onih koje je odobrila japanska vlada, u iznosu od 28,3 milijarde jena (180 miliona evra).
U međuvremenu, Nissanu je odobreno 55,7 milijardi jena (350 miliona evra) za početak proizvodnje litijum-fero-fosfatnih (LFP) baterija za upotrebu u električnim kei automobilima 2028.
Ovo će pomoći kompaniji da „obezbedi pristupačnija električna vozila“, rekao je predsednik i generalni direktor, Makoto Učida.
Toyotin podnesak nije obelodanjen, ali njeni planovi su se pokazali najambicioznijim, pošto je odobreno da započne proizvodnju baterija u čvrstom stanju i litijum-jonskih ćelija „sledeće generacije“ od 2026.
Za razliku od svojih sunarodnika, Toyota nije eksplicitno navela da li će baterije biti namenjene električnim vozilima, već je navela da „nastoji da poboljša tržišno pozicioniranje elektrifikovanih vozila i postigne ugljeničnu neutralnost kroz višestruki pristup“.
Ovo sugeriše da bi nove ćelije japanske kompanije mogle biti vezane za hibride i automobile s vodoničnim gorivnim ćelijama, uz klasične elektromobile.
Investicije u električne automobile dolaze u vreme kada japanska industrija istražuje više načina za dekarbonizaciju motora s unutrašnjim sagorevanjem.
Toyota, Mazda i Subaru ranije ove godine pristali su na ono što je šef Toyote, Kođi Sato, nazvao „prijateljskim takmičenjem“, pri čemu se svaki od entiteta obavezao da će kreirati potpuno nove motore, kako bi iskoristili ugljenično neutralna goriva za SUS tehnologiju.
Nissan je u međuvremenu dogovorio savez s Hondom i Mitsubishijem u okviru zajedničkog razvoja nove EV platforme, s ciljem ubrzavanja vremena potrebnog za razvoj i smanjenje troškova.
Izvor: AutoCar