BS Produkcija – Portal za strastvene ljubitelje auto-moto sveta

Kinezi obustavljaju ulaganja u Evropi?

Kinezi obustavljaju ulaganja u Evropi?

Kina je poručila svojim proizvođačima automobila da obustave velike investicije u evropskim zemljama, i to onim koje podržavaju dodatne carinske namete na električna vozila kineske proizvodnje, rekle su dve osobe bliske dešavanjima.

Ovo bi moglo da podeli Evropu.

Nove carinske tarife koje je uvela EU, koje idu do čak 45,3 odsto, stupile su na snagu u sredu, nakon jednogodišnje istrage koja je podelila blok i izazvala odmazdu Pekinga.

Deset članica EU, uključujući Francusku, Poljsku i Italiju, podržalo je tarife na glasanju ovog meseca, na kojem im se pet članica, uključujući Nemačku, usprotivilo. Dvanaest je bilo uzdržano.

Kineske kompanije kao što su BYD i SAIC otvaraju nove račune, a Geelyju je na sastanku koje je održalo Ministarstvo trgovine 10. oktobra, rečeno da treba da pauzira s planovima vezanim za investiranje velikih sredstava, poput izgradnje fabrika u zemljama koje su podržale predlog.

Insajderi nisu želeli da budu identifikovani jer sastanak nije bio javan.

Njemu je prisustvovalo i nekoliko stranih proizvođača automobila, gde je učesnicima rečeno da budu oprezni u pogledu svojih ulaganja u zemlje koje su se uzdržale od glasanja, te su „ohrabreni“ da ulažu u one koje su glasale protiv tarifa.

Geely je odbio da komentariše ova dešavanja. SAIC, BYD i ministarstvo trgovine nisu odmah odgovorili na zahteve za komentar.

Potez kineskih vlasti vezan za obustavu nekih investicija u Evropi bi mogao da ukazuje na to da vlada traži polugu u pregovorima s EU o alternativnim carinama, želeći da izbegne oštar pad izvoza električnih vozila na ovo ključno tržište.

Evropa je bila destinacija više od 40 odsto električnih vozila isporučenih iz Kine 2023., prema proračunima Rojtersa, koji je koristio podatke Kineskog udruženja za putnička vozila.

S obzirom na stoodstotne tarife na električna vozila kineske proizvodnje u SAD i Kanadi, pad izvoza električnih vozila u Evropu bi izazvao rizik na planu produbljivanja problema s prevelikim kapacitetima, s kojima se kineski proizvođači automobila suočavaju na svom matičnom tržištu.

Investicije u Evropi

Tokom posete španskog premijera Pedra Sančesa Kini prošlog meseca, jedna kineska kompanija pristala je da izgradi fabriku vrednu milijardu dolara u Španiji, za proizvodnju mašina koje se koriste za proizvodnju vodonika. Španija je bila jedna od 12 država EU koje su bile uzdržane prilikom glasanja.

Italija i Francuska su takođe bile među evropskim zemljama koje su „koketirale“ s Kinezima u vezi s ulaganjima, ali su takođe upozorile na rizike koje poplava jeftinih kineskih električnih vozila predstavlja za evropske proizvođače.

SAIC koji je državna kompanija, ujedno drugi po veličini kineski izvoznik automobila, bira lokaciju za fabriku električnih vozila u Evropi, uz planove da otvori svoj drugi evropski centar za proizvodnju delova u Francuskoj ove godine, kako bi zadovoljio rastuću potražnju za svojim automobilima marke MG.

Pomoćnica niže francuske ministarke trgovine, Sofi Primas, rekla je da nema komentara uoči njenog putovanja u Kinu sledeće nedelje.

Italijanska vlada je u pregovorima s Cheryjem, najvećim kineskim proizvođačem automobila na planu izvoza, a druge kineske kompanije, uključujući Dongfeng Motor, otvaraju novo poglavlje kada je reč o potencijalnim investicijama.

Italijansko ministarstvo industrije takođe je odbilo da pruži komentar. Dongfeng nije odmah odgovorio, dok je Chery odbio da komentariše dešavanja.

BYD gradi fabriku u Mađarskoj, koja je glasala protiv tarifa, a ovaj kineski EV gigant takođe razmišlja o premeštanju svog evropskog sedišta iz Holandije u ovu nama susednu zemlju, zbog brige vezane za troškove, rekla su dva neimenovana insajdera.

Čak i pre nego što je Peking izdao smernice, kineske kompanije su bile oprezne u pogledu samostalnog postavljanja proizvodnih lokacija u Evropi, jer to zahteva velike sume i duboko razumevanje lokalnih zakona i kulture.

Proizvođačima automobila je takođe rečeno na sastanku 10. oktobra da bi trebalo da izbegavaju odvojene razgovore o investicijama s evropskim vladama i umesto toga da rade zajedno na održavanju kolektivnih pregovora, kažu osobe bliske dešavanjima.

Direktiva je usledila nakon sličnog upozorenja u julu, kada je ministarstvo trgovine savetovalo kineske proizvođače da ne ulažu u zemlje poput Indije i Turske, kao i da budu oprezni s investicijama u Evropi.

Izvor: Rojters

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *