Električni ID Golf će koristiti sistem razvijen kao deo zajedničkog ulaganja s američkim EV startapom.
Volkswagen Golf sledeće generacije, koji treba da se pojavi oko 2028., biće jedan od prvih automobila koji će imati koristi od punog potencijala novog softverskog sistema kompanije, razvijenog u okviru zajedničkog poduhvata s EV startapom Rivian.
Kultni model devete generacije, koji će se zvati ID Golf, trenutno je u razvoju i biće prvi koji će biti čisto električni. Predviđeno je da bude jedan od prvih modela koji će koristiti sledeću generaciju SSP EV platforme Volkswagen grupacije.
Prodavaće se uporedo s postojećim Golfom Mk8 s motorom s unutrašnjim sagorevanjem, a proizvodnja tog modela će se premestiti iz Nemačke u Meksiko 2027.
Prošle godine, Volkswagen grupacija je uložila šest milijardi dolara u američku firmu Rivian, kako bi formirala novo zajedničko preduzeće posvećeno razvoju napredne nove softverske arhitekture.
Izgrađena na sistemu koji se trenutno koristi u Rivianovom R1T kamionetu i R1S SUV-u, nova fleksibilna arhitektura kontroliše sve ključne funkcije vozila i omogućava bežična ažuriranja koja se čak mogu koristiti za podešavanje hardverskih postavki.
Serijska verzija novog ID Every1 koncepta gradskog automobila, vredna 20.000 evra, biće prvi Volkswagenov model koji će koristiti verziju nove softverske platforme izvedene iz Riviana, kada bude lansirana 2027.
Prelazak na softverski vođenu arhitekturu vozila, pomoći će da se smanje troškovi razvoja i proizvodnje za automobil koji cenovno osetljiv, ali tehnički šef Volkswagena, Kaj Grinic, nagovestio je da je odluka doneta delimično da se pomogne u razvoju arhitekture za ključni Golf Mk9.
„ID 1 će biti prvo vozilo s tom arhitekturom i biće praktično vesnik ID Golfa“, rekao je Grinic. „Ovo smanjuje rizik za Golf, jer ćemo početi s nižom funkcionalnošću u ID Every1, nego što će biti potrebno za ID Golf.“
Novi softverski sistem koji razvija zajedničko preduzeće Rivian-Volkswagen, naziva se zonska arhitektura, sa svim softverskim sistemima zasnovanim na nekoliko elektronskih kontrolnih jedinica, umesto da svi rade na brojnim odvojenim kontrolnim jedinicama, kao što je to slučaj s aktuelnim vozilima. Grinic je rekao da će to Volkswagenu omogućiti da ponudi različite nivoe funkcija u različitim tipovima vozila koristeći isti softverski sistem.
„Prednost zonske arhitekture je što mogu da stavim jednu, dve ili tri zone u vozilo“, rekao je Grinic. „Vozilima u nižim cenovnim segmentima biće potrebna samo jedna zona, dok premijum modelu mogu biti potrebne tri ili četiri, u zavisnosti od funkcija.
Mogu da koristim namensku familiju „sistem na čipu“ (SoC) za svaki model. Dakle, za ID 1 mogu da koristim SoC s nižom cenom i složenošću, ali ako istu arhitekturu prenesem na Golf, mogu da koristim drugačiji SoC koji košta više ali pruža dodatne funkcije. Međutim, to je i dalje isti softver.