Mercedes-Benz je jedan od vodećih proizvođača automobila u oblasti baterija u čvrstom stanju.
One su manje mase, bezbednije i isporučuju 40 odsto širu autonomiju. Naravno, ovde se nameće pitanje – kako će ova inovacija transformisati svet električnih vozila?
O baterijama s čvrstim elektrolitima pisali smo u više navrata. One su uglavnom u eksperimentalnoj fazi, i mada su Toyota i Honda najavljivale gotove proizvode, Mercedes je taj koji je bateriju u čvrstom stanju prvi instalirao u jedno (test) vozilo. Odmah treba reći da ono pruža 25 odsto širu autonomiju.
Mercedes-Benz je nedavno objavio da je na testiranje poslao čisto električni EQS, opremljen baterijom s čvrstim elektrolitima. Nemačka marka je ušla u partnerstvo s američkom kompanijom pod imenom Factorial Energy, u cilju razvoja novog paketa baterija, za koji kaže da će pružiti najmanje 22 odsto duži domet u odnosu na aktuelne litijum-jonske jedinice.
Drugim rečima, EQS 450+ s novom baterijskom tehnologijom po EPA-i (strožoj od WLTP-a) pokriva 850 kilometara, što je znatno više od procene za konvencionalne litijum-jonske baterije – 545 kilometara.
Pored toga, EQS opremljen čvrstim jedinicama je lakši i efikasniji. U Mercedesu kažu da ovaj automobil pruža od 25 do 40 odsto širu autonomiju u poređenju s vozilom iste mase opremljenim litijum-jonskim baterijama.
Kako sve to funkcioniše?
Kada su baterije u čvrstom stanju u pitanju, sve se zapravo vrti oko čvrstih elektrolita. Oni pružaju veću energetsku gustinu i mnogo su manje zapaljivi od litijum-jonskih solucija, koje koriste tečne elektrolite. Factorialova „Solstice“ baterija u čvrstom stanju (SSB) koristi litijum-metalnu anodu, skladišteći više energije u odnosu na tradicionalne grafitne anode. Nove baterije su značajno lakše od standardnih litijum-jonskih koje se danas koriste.
Factorialova nova baterija takođe koristi „plutajući nosač ćelije“, što znači da kada se baterija puni, ćelije se šire, a kada se prazni one se skupljaju. Shodno tome, možemo da je nazovemo „plućima“ automobila. Da bi na bolji način podržala „disanje“, ova baterija koristi pneumatske pokretače, koje je razvio Mercedesov Formula 1 tim.
Ovaj proizvođač baterija sarađuje i s drugim proizvođačima automobila u cilju napretka na planu razvoja tehnologije baterija, tako da za Dodge obezbeđuje polučvrste baterije koje se nalaze u Charger Daytona električnom „muscle“ automobilu.
Baterije u čvrstom stanju neminovno pristižu
Mada se o ovim baterijama govori već nekoliko godina, ovo je veliki korak na planu praktične primene u stvarnom svetu i realnim uslovima, a Mercedes predviđa da će imati elektromobile s čvrstim baterijama u ponudi do kraja ove dekade.