BS Produkcija – Portal za strastvene ljubitelje auto-moto sveta

Kineske kompanije izdominirale na velikom sajmu u Nemačkoj

Kineske kompanije izdominirale na velikom sajmu u Nemačkoj

BYD, Geely, Hongqi i GAC, neki su od proizvođača automobila koji su svoja vozila izložili na ovoj manifestaciji.

Gotovo 900 kineskih snabdevača i nekoliko proizvođača električnih vozila, predstavili su svoje proizvode na sajmu u Frankfurtu, u vreme kada se kineski automobilski sektor suočava s trgovinskim barijerama dok nastoji da poveća svoje globalno prisustvo i suprotstavi se slabljenju profitabilnosti na matičnom tržištu.

Između ostalih, BYD, Geely, Hongqi i GAC International, imaju svoje štandove na sajmu pod imenom Automechanika, koji je inače specijalizovan za snabdevačke firme.

Kineski automobilski sektor ulaže ogromna sredstva u ekspanziju van zemlje, bez obzira što Severna Amerika i Evropa podižu trgovinske barijere kako bi zaustavile priliv električnih vozila proizvedenih u Kini, za koje kažu da uživaju u nepravednim subvencijama koje im pruža vlada u njihovoj zemlji.

Takozvani „EV Expo“, koji je otvoren danas, organizovan je u partnerstvu s Kineskim savetom za promociju međunarodne trgovine, što je dodatna karakteristika događaja koji je obično fokusiran na snabdevačke firme.

„Želimo da električni automobili koji dolaze iz Kine, koji su do izvesne mere nepoznanica, steknu poverenje u industriji“, rekao je Olaf Mushof, direktor Automechanike.

Udeo kineskog automobilskog sektora u ukupnim odlaznim investicijama iz te zemlje, porastao je sa 16 odsto u 2018. na 22 odsto u 2023., prema analizi Moody’sa, s tim što je izvoz automobila dostigao rekordne vrednosti ove godine.

Veliki broj kineskih snabdevača, gotovo dvostruko veći od prisutnih nemačkih kolega, naglašava njihovu rastuću ulogu u globalnom lancu snabdevanja, pri čemu kineski proizvođači automobila sve više planiraju lokalnu proizvodnju u Evropi i drugde, kako bi zaobišli carinske namete koji ograničavaju uvoz.

Studija PwC-a objavljena ovog meseca upozorava da sve manja dostupnost kapitala otežava dobavljačima u Nemačkoj da ulažu u inovativne tehnologije, budući da su „zaglavljeni“ s fokusiranjem na postizanje efikasnosti na planu troškova.

S druge strane, kineske kompanije, često uz državnu podršku, češće će trošiti na poboljšanje baterija i softvera, pokazuje ovo istraživanje, osvajajući tržišni udeo koji pripada nemačkim i japanskim kompanijama.

Ipak, veličina i obim Automechanike Frankfurt, s 4.200 kompanija iz preko 170 zemalja, koje učestvuju na manifestaciji, pokazuju da je Evropa i dalje ključna za promovisanje inovacija u ovom sektoru, rekao je Frank Šlehuber iz evropskog udruženja snabdevača CLEPA.

„Frankfurt je i dalje centar gravitacije“, zaključio je on.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *