Jedan startap ima za cilj da transformiše proizvodnju električne energije kroz korišćenje ekološki podobnijeg metoda, koji bi ujedno mogao da ponudi neograničenu energiju.
Helical Fusion planira da pokrene fuzioni reaktor u stabilnom stanju, koji bi bio prvi te vrste u svetu.
Kompanija sa sedištem u Tokiju namerava da u početku razvije pilot reaktor zasnovan na spiralnoj metodi, a reč je o tehnici magnetnog zatvaranja. Predviđeno je da reaktor ima početni kapacitet od 50 do 100 megavata.
Reaktor bi mogao da bude neka vrsta stelaratora koji se zove heliotron, sastavljen od dva kontinualna spiralna kalema, slično Large Helical Device uređaju i mogao bi da radi bez strujanja plazme. Kompanija takođe ima planove da komercijalizuje dobijenu energiju kada se reaktor uspešno razvije.
Razvoj komercijalnog spiralnog fuzionog reaktora za električnu energiju osnovnog opterećenja
„Nameravamo da postavimo prvi kombinovani reakor u stabilnom stanju na svetu i da stvorimo električnu energiju u narednih 10 godina“, rekao je za Rojters generalni direktor Helical Blenda, Takaja Taguči.
Fuzioni reaktor male snege ima potencijalnu primenu kao lokalizovani izvor energije za fabrike kao što su topionice aluminijuma ili titanijuma, udaljena ostrva ili velike brodove.
Cena izgradnje prve elektrane te vrste (FOAK) procenjuje se na oko pet milijardi dolara. Nakon više od godinu dana neprekidnog rada, održavanje bi moglo da se završi u roku od tri meseca, kako bi se postigla visoka stopa dostupnosti od više od 80 odsto.
Fuziona reakcija izotopa vodonika (poput deuterijuma i tricijuma) od jednog grama, proizvodi istu energiju kao sagorevanje osam tona nafte kažu u Helical Fusionu.
Osnovana 2021., ova kompanija ima za cilj da uspešno implementira komercijalni spiralni fuzioni reaktor za proizvodnju električne energije osnovnog opterećenja.
Očekuje se da će HESTIA igrati ulogu pilot postrojenja
Hestia, deuterijum-tricijumski fuzioni reaktor u kome se tricijum samostalno proizvodi korišćenjem sistema pokrivača od tečnom metala, odigraće ulogu pilot postrojenja za fuziju.
Prva fuziona elektrana koja će doći nakon njega biće stabilni spiralni fuzioni reaktor klase 100 MWe, prema Helical Fusionu.
Za zagrevanje plazme je usvojeno elektronsko ciklotronsko grejanje. Budući da strujanje plazme nije potrebno, HESTIA može da radi s niskim pojačanjem fuzije od ∼13, a rad u stabilnom stanju uglavnom moguć na redosledu od godinu dana. Nakon nekoliko godina pojedničanih razvojnih faza, planira se konstruisanje prototipa uređaja i njegovo korišćenje za integrisanu demonstraciju pre početka izgradnje projekta HESTIA.
Pilot reaktor bi mogao da započne s radom 2034.
„Ako pokrenemo pilot reaktor 2034. na nekoliko godina, mogli bismo da počnemo da gradimo komercijalni reaktor, koji bi mogao da bude funkcionalan najranije oko 2040.“, dodao je Taguči.
Međutim, on je naveo i određene izazove u realizaciji plana. To uključuje poteškoće u prikupljanju milijarde jena za izgradnju pilot reaktora, uspostavljanje visokotemperaturne tehnologije superprovodljivosti za kalemove i uspostavljanje bezbednosnih pravila za dobijanje lokalnog odobrenja za izgradnu, navodi Rojters.
U spiralnom fuzionom reaktoru, magnetno polje (linije magnetnog polja) neophodno za zadržavane plazme stabilno stvaraju samo elektromagnetni kalemovi. Ovo omogućava stabilno zadržavanje plazme tokom dužeg perioda i konstantan izlaz energije, što ga čini pogodnim za proizvodnju energije.
Izvor: Rojters