Kompanija smatra da su jedna velika fabrika vozila i fabrika komponenti u Nemačkoj zastarele, saopštio je radnički savet ovog giganta.
Volkswagen grupacija je saopštila da više ne može isključiti mogućnost zatvaranja fabrika u Nemačkoj, jer traži načine da uštedi dodatnih nekoliko milijardi evra u okviru ključne VW marke.
Proizvođač automobila iz Volfsburga bi takođe mogao da sprovede prinudna otpuštanja u Nemačkoj, ukidajući program obezbeđenja radnih mesta, koji je eliminisao prinudna otpuštanja do 2029.
VW je ocenio da su jedna velika fabrika vozila i fabrika komponenti zu Nemačkoj zastarele.
Bilo kakvo gašenje, označilo bi prvo zatvaranje nekog proizvodnog pogona u Nemačkoj tokom 87-godišnje istorije kompanije, što bi ujedno VW dovelo do sukoba s moćnim sindikatima. IG Metall je obećao da će se pružiti „žestok otpor“ ovim planovima.
„Upravni odbor je danas predstavio neodgovoran plan, koji potresa temelje Volkswagena i predstavlja ogromnu pretnju radnim mestima i proizvodnim lokacijama“, rekao je Torsten Greger iz IG Metalla.
„Nećemo tolerisati planove koje kompanija pravi na račun radne snage, i koji masovno remete regione u našoj zemlji“, dodao je on.
Marka Volkswagen, koja podstiče veći deo prodaje konglomerata, prvi je od brendova grupacija koji se podvrgava smanjenju troškova, s ciljem uštede od 10 milijardi evra do 2026., dok pokušava da racionalizuje potrošnju, kako bi preživeo prelazak na električne automobile.
Povećanje prihoda za Volkswagen kao marku postalo je teže s većim troškovima vezanim za logistiku, energiju i rad. Marža brenda je pala na 2,3 odsto tokom prvog polugodišta, u poređenju s 3,8 odsto pre godinu dana. Napori postaju sve teži usred brzog prelaska na električna vozila i usporavanja potrošnje.
VW je takođe izgubio zamah u Kini, svom najvećem tržištu, budući da kineski rivali, koji se ubrzano kreću na planu prodaje električnih vozila, isporučuju automobile prilagođene potrošačima, uz pristupačne cene. Ti isti kineski proizvođači automobila sada počinju da se šire na Evropu, stavljajući dodatni pritisak na VW koji mora brzo da razvije jeftinija električna vozila, jer u suprotnom rizikuje gubitak prodaje kod kuće.
Generalni direktor VW grupe, Oliver Blume, rekao je da teško ekonomsko okruženje, novi konkurenti u Evropi i opadajuća konkurentnost nemačke privrede, znače da najveći nemački proizvođač automobila mora da učini više.
„Ekonomsko okruženje je postalo još teže, a novi igrači pristižu u Evropu“, rekao je Blume u saopštenju. „Nemačka kao poslovna lokacija dodatno zaostaje u pogledu konkurentnosti.“
Veliki spor s radnom snagom bio bi veliki test za Blumea, koji je takođe na čelu Porschea, nakon što su sindikalni sukobi uništili njegove brojne prethodnike na kormilu VW-a.
Prethodni sukobi su okončali ili skratili mandate najviših rukovodilaca, uključujući bivšeg generalnog direktora Bernda Pišetsridera, bivšeg šefa VW marke Volfganga Bernharda i Herberta Disa, Blumeovog prethodnika na mestu generalnog direktora. Sva trojica su pokušala da nametnu dodatnu efikasnost, posebno u okviru domaćeg, nemačkog poslovanja VW-a.
Kompanija zapošljava oko 650.000 radnika širom sveta, od kojih je skoro 300.000 u Nemačkoj. Polovinu mesta u nadzornom odboru kompanije drže predstavnici radnika, a pokrajina Donja Saksonija, koja poseduje 20 odsto udela u firmi, često je na strani sindikalnih organa.
Grupacija je prošle godine proizvela oko devet miliona vozila širom sveta, u poređenju s ukupnim kapacitetom od 14 miliona jedinica.
Lokacije pod pretnjom
VW brend ima pogone za proizvodnju komponenti u Brunzviku, Kaselu, Zalcgiteru, Hanoveru i Hemnicu, kao i fabrike za proizvodnju automobila u Volfsburgu, Emdenu, Cvikauu, Drezdenu, Oznabriku i Hanoveru.
Analitičari su u prošlosti označivali lokacije u Oznabriku i Drezdenu kao potencijalne mete za zatvaranje.
Najnoviji planovi VW grupacije vezani za dalje stezanje kaiša usledili su nakon julske objave u kojoj se detaljno navodi potencijalno zatvaranje pogona u Briselu, gde se proizvodi električni Audi. Ova fabrika se bori s visokim troškovima i slabom potražnjom za luksuznim Q8 e-tronom, zapravo jedinim modelom koji se tu sklapa.
Šefica radničkog saveta, Danijela Kavalo, rekla je da je menadžment doneo „mnogo pogrešnih odluka“ poslednjih godina, uključujući odsustvo ulaganja u hibride ilil brži razvoj pristupačnih električnih automobila.
Umesto zatvaranja fabrika, odbor bi trebalo da smanji složenost i iskoristi prednosti sinergije između fabrika grupacije, rekla je Kavalo. Ona je kritikovala „ludilo dokumentacije“ i „taktiku sečenja salame“ nemačkog proizvođača automobila. Zapravo je mislila na to da VW nije samo vagao zatvaranje fabrika, već je raskinuo ugovore o platama i odustao od svoje posvećenosti sigurnosti radnih mesta i efikasnosti.
Ona je takođe spomenula da je menadžment VW-a tvrdio da proizvodnja Golfa i Tiguana preti da postane gubitnička.
Radnički savet je saopštio da VW takođe „dovodi u pitanje“ proizvodnju kompaktnog električnog SUV-a na glavnoj lokaciji za proizvodnju automobila u Volfsburgu od 2026., što je ključno za popunjavanje kapaciteta fabrike.
Električna perjanica Triniti, čija je proizvodnja planirana za Cvikau, takođe je u riziku od odlaganja.
VW-ova tržišna vrednosna procena je pala na oko 51 milijardu evra, iako kompanija nastavlja da ostvaruje operativnu dobit, budući da je ona prošle godine iznosila 22,6 milijardi evra.