BS Produkcija – Portal za strastvene ljubitelje auto-moto sveta

Zemlje EU podeljene kada je reč o uvođenju carinskih nameta kineskim kompanijama

Zemlje EU podeljene kada je reč o uvođenju carinskih nameta kineskim kompanijama

Uprkos podelama, većina od 12 država članica je navodno glasala za carinske tarife na kineske automobile.

Vlade Evropske unije obelodanile su podeljena mišljenja o potencijalnim benefitima EU tarifa na uvoz električnih vozila proizvedenih u Kini na neobavezujućem, ali ipak uticajnom glasanju, kažu izvori bliski dešavanjima.

Evropska komisija, koja nadgleda trgovinsku politiku bloka, postavila je privremene dažbine u vrednosti do 37,6 odsto na električna vozila uvezena iz Kine, kako bi se suprotstavila, kako kaže, nepravednim subvencijama, ispitavši stavove članice EU u okviru takozvanog savetodavnog glasanja.

Dvanaest članica EU je glasalo za podršku tarifama, četiri su glasale protiv a 11 je bilo uzdržano, kažu insajderi.

Očekuje se da će Komisija to uzeti u obzir prilikom odlučivanja da li da nastavi s uvođenjem definitivnih carina u okviru nečega, što je do sada najveći trgovinski slučaj EU.

Ako Komisija na kraju istrage ispuni svoje obaveze, doći će do obavezujućeg glasanja među članicama EU i biće nametnute osim ako kvalifikovana većina od 15 zemalja članica, koje predstavljaju 65 odsto stanovištva unije, ne glasa protiv.

Ako bi se ponovio obrazac glasanja savetodavnog glasanja, tada bi na snagu stupile konačne obaveze, koje se obično primenjuju na pet godina. Međutim, veliki broj uzdržanih odraz je kolebanja među mnogim članicama EU, svesnih argumenata Komisije, da trgovina mora da se odvija pod jednakim uslovima, ali i svesnih rizika od trgovinskog rata s Kinom.

Peking je zapretio sveobuhvatnom odmazdom, mada je pitanje koliko to treba shvatiti ozbiljno, budući da su „lupanje o sto“, „grmljavina“ i slično, deo istočnjačkog načina komunikacije. Kina će u svakom slučaju na kraju postupiti u korist sopstvenih interesa.

Nemački proizvođači automobila, koji su prošle godine ostvarili trećinu svoje prodaje u Kini, pozvali su EU da ukine carine, koje bi se odnosile ne samo na kineske proizvođače kao što su BYD, Geely i SAIC, već i na automobile zapadnih proizvođača proizvedene u Kini, poput Teslinih i BMW-ovih.

Tokom glasanja, Francuska, Italija i Španija su podržale tarife, dok su Nemačka, Finska i Švedska bile uzdržane, rekli su izvori iz vlade.

Nemački insajder je izjavio da je njegova uzdržanost bila u duhu „kritičke solidarnosti“ s Komisijom. Finska je imala sumnje da li je to u interesu EU, s obzirom na to da nisu svi evropski proizvođači automobila favorizovali mere, rekao je zvaničnik ambasade.

Švedski ministar trgovine, Johan Forsel, rekao je da bi dijalog između Evropske komisije i Kine za pronalaženje rešenja bio veoma važan.

Komisija će nastaviti istragu još tri meseca.

Kao jedan od znakova kompromisa, Evropska komisija je signalizirala da bi mogla razmotriti nižu tarifu za BMW-ov električni Mini koji se proizvodi u Kini, kao i Cupru Tavascan iz Volkswagen grupacije, kažu dva izvora bliska dešavanjima.

Izvor: Rojters

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *