BS Produkcija – Portal za strastvene ljubitelje auto-moto sveta

Brodovi s razlogom koriste dizel motore

Brodovi s razlogom koriste dizel motore

Otprilike 80 odsto robe proizvedene na globalnom planu transportuje se brodovima.

Stvari poput žitarica, uglja, hrane, odeće i elektronike, sve to preko belosvetskih okeana i mora dolazi do različitih tržišta.

S preko 15.500 kontejnera utovarenih na neke od današnjih najvećih brodova, reći da je ovim plovilima potreban snažan motor, čisto je potcenjivanje. Zapravo, nećete verovati koliki je najveći klipni motor na svetu i koliku snagu može da isporuči. Naravno, nalazi se u jednom masivnom teretnom brodu.

Ovi divovi prvenstveno koriste dizel motore i to iz nekoliko razloga. Prvenstveno, dotični faktori se odnose na efikasnost, pouzdanost i snagu. Da bi pomogli u smanjenju troškova transporta, mnogi veliki brodovi koriste mazut, što je najjeftinija opcija za brodarske kompanije, s prosečnom cenom od 500 dolara po metričkoj toni (u 2024). Pored toga, dizel gorivo generalno pruža veću energetsku gustinu od drugih tipova fosilnih goriva, što znači da je manja količina potrebna da brod otplovi dalje.

Takođe, da bi se ovi teško natovareni kontejnerski brodovi gurali prema napred po vodi, potrebna je ogromna količina obrtnog momenta. On se odnosi na silu obrtanja, koja se u transportu prevodi u energiju koja se koristi za okretanje ogromnih elisa ispod vode. Dizel motori proizvode viši maksimalni obrtni moment primenom dužeg hoda (što znači da se klip pomera dalje), većom kompresijom i tehnologijom turbo punjenja.

Mnogi dizel motori za kontejnerske brodove su dvotaktni

Za razliku od četvorotaktnog motora, koji se sastoji od usisnog, kompresionog, sagorevajućeg i izduvnog ciklusa, dvotaktni motor kombinuje ove korake u dva takta klipa. Dvotaktni motori nude neke prednosti u odnosu na druge varijante, poput poboljšanog odnosa snage i mase, budući da su lakši od četvorotaktnih. U transportu, težina je od ključne važnosti. Naime, kompanije mogu da utovare više tereta koristeći dvotaktni motor, bez žrtvovanja na planu snage i performansi.

Za razliku od automobilskih pogonskih agregata, brodski dizel motori poput MAN Diesel B&W 6S70MC-C, dostižu svoj maksimum pri samo 91 obrtaja u minuti. Iako ovo zvuči izuzetno sporo, zapamtite da ovi brodski motori mogu dostići visinu od četiri sprata, a zatim zamislite koliko daleko klipovi putuju! Dizelske jedinice kao što je spomenuti MAN-ov motor, mogu lako postići preko 25.000 konjskih snaga.

Neki transportni brodovi odbacuju mazut

Teško lož ulje je u suštini ono što ostaje od sirove nafte nakon što je izvučena obrađena masa. Veoma je gusto, podseća na katran i kao što sam naziv kaže, ima „težinu“. Njegova viskoznost je poput putera od kikirikija, što zahteva mešanje s drugim gorivima da ne bi potonulo na dno rezervoara. Iako je teško lož ulje jeftino i energetski gusto, ono takođe ima neke nedostatke koji su uneli “tektonske poremećaje” u brodsku industriju poslednjih godina.

Problem je u tome što je teško lož ulje toksično kada se pomeša s vodom ili je izloženo direktnoj sunčevoj svetlosti. To znači da ako dođe do izlivanja u okean, ova muljevita supstanca može biti razorna i za ljude i za živi svet. Takođe izbacuje u atmosferu veliku količinu zagađivača poput sumpor-dioksida, koji štete zdravlju respiratornih organa. Prema Međunarodnom savetu za čist transport, nivo sumpora u mazutu može biti čak 35.000 delova na milion.

Alternativne opcije, kao što su dizel gorivo s ultraniskim sadržajem sumpora ili lož ulje s veoma niskim sadržajem sumpora, obavezne su u određenim vodama širom sveta, kao što su one oko SAD i Severno more koje se graniči s Evropom. Međutim, gorivo koje je prihvatljivije po pitanju emisije košta više od mazuta, a s obzirom na to da teretni brod može da koristi preko 84.000 galona dnevno (318.000 litara), razlika se brzo povećava.

Related Articles

Leave a Reply