Kineski i italijanski akcionari kompanije Pirelli otvaraju novo poglavlje.
Naime, sukobljeni su oko upravljanja grupacijom, kažu dva izvora Rojtersa bliska dešavanjima, budući da kineski investitor navodno predstavlja prepreku za planove kompanije da više posluje u Sjedinjenim Državama.
Kineski Sinochem koji je u državnom vlasništvu, najveći je investitor u Pirelliju, s 37 odsto udela, u vreme kada je Kina najveća vojna i sajber pretnja SAD-a, navodi se u izveštaju američkih obaveštajnih agencija, objavljenom prošle nedelje.
Vašington se obračunava s kineskom tehnologijom u automobilskoj industriji, zabranjujući kompanijama ključne softvere i hardvere koje kontrolišu Kinezi, za digitalno povezana vozila na putevima u Americi.
Dok zabrane softvera stupaju na snagu u 2027. modelnoj godini, a one vezane za hardver 2029., vozila za koja se očekuje da će se prodavati u tim godinama, sada su u razvoju.
Neke od guma koje Pirelli proizvodi, opremljene su tehnologijom koja je u stanju da prikuplja podatke tokom kretanja i prenosi informacije u vozilo u realnom vremenu. Svaki zastoj Pirellijeve tehnologije u SAD, bi takođe mogao imati reperkusije na njenu širu globalnu prodaju.
Italijanski proizvođač guma ostvaruje oko 25 odsto svojih prihoda na tržištu Severne Amerike, koje uglavnom opslužuje kroz proizvodnju iz svojih fabrika u Meksiku, Južnoj Americi i Evropi.
Grupacija takođe vodi manju fabriku u američkoj saveznoj državi Džordžija. Predstavljajući rezultate za celu godinu prošlog meseca, izvršni potpredsednik, Marko Tronketi Provera, rekao je da bi Pirelli mogao da razmotri proširenje svoje proizvodnje u SAD, kako bi ograničio uticaj mogućih carinskih nameta.
Međutim, nove investicije u SAD, mogle bi da se suoče s preprekom u vezama između Pirellija i njegovog kineskog akcionara.
Smanjenje ulaganja
U toku su razgovori između Pirellija i Sinochema o tome kako dalje smanjiti uticaj kineskog konglomerata na italijanskog proizvođača pneumatika, kažu izvori, nakon što je italijanska vlada intervenisala 2023., u cilju obuzdavanja ovlašćenja kineske grupacije i zaštite autonomije uprave Pirellija.
To bi moglo da uključi ubeđivanje Sinochema da postepeno odustane od Pirellija, dok bi alternativne opcije mogle da dovedu do toga da Rim ukine Sinochemovo pravo glasa u Pirelliju, rekao je jedan od izvora.
Rim je prošle godine takođe podržao carinske tarife Evropske unije na električna vozila kineske proizvodnje.
Pirelli je odbio da pruži komentar na izveštaje, dok predstavnici Sinochema nisu bili neposredno dostupni.
Pirellijev drugi najveći investitor je Camfim, firma biznismena Tronketija Provere, koji je na čelu Pirellija od 1992.
Nakon ograničenja upravljanja, koja je odredila italijanska vlada, Pirelli je pokrenuo interni proces za zvaničnu procenu nivoa kontrole koju sprovodi Sinochem.
Konačna odluka o ovom pitanju očekivala se tokom sastanka upravnog odbora, a Pirelli će, prema izvorima, verovatno saopštiti da Sinochem više ne kontroliše italijanskog proizvođača pneumatika.
Bez šireg sporazuma o upravljanju, članovi odbora koji predstavljaju Sinochem, mogli bi glasati protiv potpisivanja Pirellijevog celogodišnjeg izveštaja o rezultatima za 2024., objavljenim prošlog meseca.