Proizvođač baterija sa sedištem u Berlinu, Theion, obezbedio je 15 miliona evra u okviru investiranja Serije-A za podršku razvoja kristalno sumpornih baterija sledeće generacije, za koje kaže da bi mogle da poseduju samo trećinu mase postojećih litijum-jonskih jedinica.
Theion je osnovan 2020. godine, a njegovo ime je transliteracija grčke reči za sumpor (θειον). Kaže da je razvio održivu bateriju zasnovanu na kristalima sumpora, koja je jeftinija za proizvodnju i energetski efikasnija. Oslanja se na sumpor, industrijski nusproizvod koji eliminiše potrebu za štetnim rudarenjem katodnih materijala.
Theionovova kristalno sumporna baterija isporučuje tri puta veću energetsku gustinu od konvencionalnih litijum-jonskih baterija, uz jednu trećinu cene i jednu trećinu ugljeničnog otiska.
S obzirom na to da sumpor, šesnaesti element po zastupljenosti na Zemlji, sadrži znatno više energije po jedinici mase u poređenju s konvencionalnim materijalima za baterije, jedinice koje koriste sumpor biće tri puta lakše u poređenju s postojećim litijum-jonskim baterijama koje se naširoko koriste u automobilskoj industriji.
Koristeći monokliničku gama kristalnu strukturu sumpora i Theionovu vlasničku i patentiranu tehnologiju i procese, kompanija se nada da će biti u mogućnosti da produži životni vek baterija zasnovanih na sumporu, kako bi tehnologija bila održiva za komercijalnu primenu.
Očekuje se da će se Theion baterije koristiti u svemu, od vazdušnog i kopnenog sadržaja, do stacionarnog skladištenja i primene u vazduhoplovstvu.
Novih 15 miliona evra investicija predvodi Team Global, a iskoristiće se za ubrzanje razvoja Theionove tehnologije.
„Nemačka ima dugu istoriju pionirskog inženjeringa i inovacija“, rekao je dr Ulrih Emes, generalni direktor Theiona. „Mi kreiramo našu kristalno sumpornu bateriju kako bismo Evropu pozicionirali kao lidera u održivom skladištenju energije. Još uvek postoji put, ali naša tehnologija će omogućiti ugljenično neutralne električne letove, proširenu autonomiju elektromobila i efikasno stacionarno skladištenje energije.“