BS Produkcija – Portal za strastvene ljubitelje auto-moto sveta

Češki gradić postaje evropsko čvorište proizvodnje čipova

Češki gradić postaje evropsko čvorište proizvodnje čipova

Američki proizvođač čipova Onsemi, izabrao je mesto Rožnov za svoj novi centar za proizvodnju, vredan dve milijarde dolara.

Češki grad Rožnov pod Radošćem čuven je po slatkim pitama prelivenim rumom i muzeju istorijskih drvenih kuća. Onda je stigla najava koja je probudila ovo mesto iz uobičajene svakodnevice.

Američki proizvođač čipova Onsemi, izabrao je u junu Rožnov za novi proizvodni centar u okviru projekta vrednog dve milijarde dolara.

Proteklih nekoliko nedelja, ovo mestašce je prosto „okupirano“ od strane investitora, rukovodilaca lokalnog univerziteta i zvaničnika vlade, koje u stopu prate televizijske ekipe.

Ovo interesovanje nije iznenađujuće, s obzirom na to da će dotična investicija biti najveća od strane jedne kompanije u Češkoj u poslednje tri decenije. Međutim, ono što je ovde imperativ je proizvodnja nove generacije čipova, ne toliko prosperitet gradića u srednjoj Evropi, mada se on podrazumeva.

Onsemi će proširiti postojeću lokaciju za proizvodnju čipova za električna vozila i industriju obnovljive energije, a ugovor s Volkswagen grupacijom je već sklopljen.

Ovaj uspeh nije važan samo za grad i stagnirajuću češku ekonomiju, već i za sposobnost Evropske unije da obezbedi snabdevanje usred globalne borbe za ključne komponente.

„Poluprovodnici postaju okosnica moderne ekonomije“, rekao je ministar industrije i trgovine, Jozef Sikela. „Što više ovih novih tehnologija možemo proizvesti u zemlji, to bolje za našu ekonomsku sigurnost.“

Investicije Onsemija su skromne u poređenju s nekim tehnološkim projektima u drugim delovima Evrope. Ipak, sadašnja fabrika u Rožnovu već igra važnu ulogu u kompaniji jer dizajnira i proizvodi poluprovodnike.

To je ključno za pomeranje češke privrede ka profitabilnijoj, manje radno intenzivnoj industriji od tradicionalne proizvodnje automobila i komponenti.

Oko 2.200 Onsemijevih zaposlenih u ovoj zemlji proizvodi 10 miliona čipova dnevno za automobile, industrijske i telekomunikacione korisnike kao što su BMW, Mercedes-Benz, Siemens, Apple i Samsung.

Dok će planirana investicija otvoriti samo 800 novih radnih mesta u narednih sedam godina, Onsemi očekuje da će se godišnji prihod u Rožnovu postepeno učetvorostručiti na najmanje 1,2 milijarde dolara, jer će se proširenje fokusirati na profitabilnije poluprovodnike od silicijum-karbida s većim kapacitetom.

Prvi izazov je, međutim, osigurati da gradić od 16.000 ljudi može da se nosi s proširenjem, odnosno da se ublaži zabrinutost meštana zbog nedostatka školskih objekata, lekara i stanova.

Gradonačelnik Jan Kučera rekao je da će biti izgrađeno između 300 i 400 novih stanova, dok će grad potrošiti sumu ekvivalentnu 85 miliona dolara za poboljšanje lokalnih puteva, parkinga i drugih usluga.

„San svakog gradonačelnika je visokotehnološka braunfild investicija kompanije koju već poznajete, koja će privući obrazovane ljude“, rekao je Kučera u renoviranoj biblioteci Rožnova. „I to je upravo ono što dobijamo.“

Izgledi da se grad pridruži narednoj industrijskoj eri je u oštroj suprotnosti s izazovima s kojima se suočava susedni region oko grada Ostrave, udaljen samo sat vremena vožnje automobilom.

Od kraja komunizma 1989., najistočniji deo Češke Republike je opterećen naglim padom tradicionalne rudarske i metalurške industrije i hroničnom nezaposlenošću.

Upravo ovog leta, neaktivna čeličana u Ostravi proglasila se nelikvidnom, pošto nije mogla da plati račune za električnu energiju i plate gotovo 5.000 zaposlenih.

Proizvodnja poluprovodnika u Rožnovu seže u rane dane Hladnog rata, kada je tadašnja komunistička Čehoslovačka tamo premestila deo svoje elektronske industrije, iz mesta blizu granice s Nemačkom.

Nakon što je pao Berlinski zid, konglomerat, tada nazvan Tesla Rožnov, rasformiran je, a sektor zadužen za čipove je prodat kompaniji Motorola, pioniru u oblasti mobilne telefonije, kasnije postavši deo Onsemijevog ogranka sa sedištem u Arizoni.

Novo postrojenje će se baviti čitavim proizvodnim procesom, od uzgoja kristala silicijum karbida do finalnog proizvoda, a ne onih koji su podeljeni između Onsemijevih lokacija na tri različita kontinenta.

To znači da će čipovi biti bliži kupcima u automobilskoj industriji, tradicionalnom pokretaču češke ekonomije, koja je sada opterećena brzim rastom plata, poremećajima u globalnom lancu snabdevanja i kineskom konkurencijom.

Mesec dana nakon što je najavio proširenje Rožnova, Onsemi je potpisao višegodišnji ugovor o snabdevanju VW grupacije komponentama od silicijum karbida, vlasnika dominantnog češkog proizvođača, Škode.

I VW i Škoda su morali više puta da sužavaju ili obustavljaju proizvodnju u protekle tri godine zbog prekida isporuke čipova proizvedenih uglavnom u Aziji.

Proširenje fabrike u Rožnovu je „važan korak u naporima da se smanji zavisnost EU od uvoznih strateških proizvoda i komponenti“, rekla je Helena Horska, glavni ekonomista češke jedinice Raiffeisen Bank International i savetnica premijera Petra Fijale.

S Onsemi čipovima, koji se takođe koriste u solarnim panelima, investicija bi na kraju mogla pomoći da se smanji zavisnost zemlje od automobilske industrije, dodala je ona.

Onsemi takođe pregovara s češkom vladom i EU o finansijskoj podršci koja bi mogla da pokrije četvrtinu investicija.

Ako sve bude kako treba, kompanija planira da sledeće godine započne izgradnju nove proizvodne hale preko puta postojećeg kompleksa u Rožnovu. Jedna stanovnica ovog mesta po imenu Ivana, rekla je da vidi dugoročne koristi za Češku, ali je izrazila zabrinutost zbog pritiska na javne službe prouzrokovane prilivom novih radnika.

Već je prilično teško pronaći stomatologa za njenu malu decu, rekla je dok je šetala s njima na živopisnom gradskom trgu.

„Moja osećanja su pomešana“, rekla je Ivana, odbijajući da bude identifikovana punim imenom. „Znam da je ovo važno za zemlju i dobra reklama za Rožnov, ali sam zabrinuta zbog lokalnog uticaja.“

I zaista, političari i poslovni lideri su ovaj projekat najavili kao blagodat za zemlju koja je nekada bila primer ekonomske transformacije od komunizma do slobodnog tržišta.

Najniža stopa nezaposlenosti u EU se pokazala kao prokletstvo a ne kao blagoslov. Naime, rast plata godinama je značajno nadmašio produktivnost, doprinoseći inflacionoj krizi s kojom se zemlja još uvek suočava.

Češka je počela da zaostaje čak i za svojim siromašnijim regionalnim kolegama kada su u pitanju investicije iz inostranstva, posebno u nove tehnologije.

Pre godinu dana, Intel je odabrao susednu Poljsku za fabriku za sklapanje i testiranje čipova vrednu 4,6 milijardi dolara, dok obližnja Mađarska postaje evropski centar za proizvodnju EV baterija.

Onsemi želi da pomogne u popunjavanju te praznine, kaže Aleš Cab, šef češkog poslovanja američke kompanije.

Jednom kada se uspostave novi lanci snabdevanja, proizvođači automobila i drugi kupci čipova će verovatno ostati s njima najmanje dve decenije, predviđa on. „Sada je naša šansa da uskočimo u red“, rekao je Cab na lokaciji kompanije u Rožnovu. „Takav prozor mogućnosti otvara se jednom u veoma dugo vremena.“

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *